Kulturní katastrofa. Ukrajina může přijít o nejcennější památky, bojí se o umění

Kulturní katastrofa. Ukrajina může přijít o nejcennější památky, bojí se o umění
Náměstí Nezávislosti, známé také jako Majdan, které svůj název nese na počest nezávislosti Ukrajiny na Sovětském svazu a stalo se centrem mnoha událostí spojených s Oranžovou revolucí i Euromajdanem. Denně ho dnes hlídají vojáci a domobrana.
Ukrajina by v Kyjevě mohla přijít například o kamenný pravoslavný chrám svaté Sofie, který patří mezi sedm ukrajinských míst zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Pochází z 11. století, kdy v tehdejší Kyjevské Rusi vládl Jaroslav Moudrý, a podobně jako byzantský chrám v tehdejší Konstantinopoli (dnešním Istanbulu) je zasvěcený "svaté Moudrosti". Za svou existenci byl komplex několikrát přestavěn, výsledná podoba je ve stylu ukrajinského baroka ze 17. století.
Městská čtvrť Obolon s rezidenčními domy zase před válkou nabízela pěkné výhledy na město a pohodovou procházku okolo řeky Dněpr.
Na středověký rozvoj města dnes navazuje také tak zvaná Zlatá brána, replika z 80. let minulého století, jejíž původní verze byla součástí kyjevského opevnění.
Foto: Shutterstock
mad mad
4. 3. 2022 6:00
Před vypuknutím konfliktu na Ukrajině jezdilo do hlavního města u řeky Dněpr až 800 tisíc turistů ročně. Architektura Kyjeva, která se formovala po čtrnáct století, je velmi různorodá a lákala lidi z různých koutů světa. Kulturní instituce teď mají strach, že ruská ofenzíva poškodí významné památky a umění metropole. Útoky už zničily obytné domy, školy, televizní věž a muzeum v Ivankivě.

Ředitel muzea historie v Kyjevě Fedir Androščuk se obává, že ruské bombardování může zničit miliony uměleckých děl a národní dědictví, jako jsou významné monumenty nebo stavby z 11. století.

Akademickým kolegům ve Švédsku v emailu napsal, že společně s dvěma zaměstnanci musel v posledních dnech chránit muzeum před rabováním a útoky vojáků. "Muzeum se nachází uprostřed historické části města, poblíž třech starých kostelů, ale také na dosah od možných cílů útoku - vládní agentury Služba bezpečnosti Ukrajiny a státní pohraniční stráže," napsal v emailu, jež má k dispozici deník The Guardian

Válka už zničila muzeum ve městě Ivankiv, které se nachází jen asi 70 kilometrů od Kyjeva. Ukrajinské ministerstvo zahraničí na Twitteru uvedlo, že 25 děl od významné umělkyně Marije Prymačenkové bylo vlivem útoku zničeno. Rozsah škod však nelze ověřit a například novinářka Taťána Gončarovová na Facebooku napsala, že všechny obrazy neshořely, protože se některé místním podařilo včas vynést. Nejvíc děl Prymačenkové, zhruba 650 prací, se nachází ve sbírkách jiného, válkou zatím nezasaženého muzea v Kyjevě.

Ukrajina má celkem sedm lokalit zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO, dvě z nich jsou v Kyjevě. O město se tak právem bojí i významné světové instituce, jako je organizace Getty. "Ochrana a zachování našeho kulturního dědictví je základní hodnotou civilizovaných společností. To, co se odehrává na Ukrajině, je tragédie monumentálních rozměrů," prohlásila.

Podívejte se, jak vypadal Kyjev před válkou a o jaké stavby by vlivem ofenzivy mohlo město částečně přijít.

 

Právě se děje

Další zprávy