Kostel na Úštěcku skrývá neuvěřitelné bohatství. Zničil ho výbuch, dnes ale zase září

Kostel na Úštěcku skrývá neuvěřitelné bohatství. Zničil ho výbuch, dnes ale zase září
Dubové lavice byly v roce 2014 kompletně pokryté holubincem. Spolek je očistil a truhláři jim vrátili původní lesk.
"Nepřestává mě fascinovat, že oltář, který má jedenáct a půl metru, nechali Šporkovi vyrobit celý z mramoru. Přitom se nachází v zapadlé vesnici. Při obnově jsme dokonce našli účtenku za útratu v Alpách, přes které drožky převážely mramor z Itálie," podotýká šéf spolku, který na Úštěcku stojí i za obnovou drobných památek, jako jsou křížky a boží muka.
Jedinou dochovanou sochou v interiéru je Bůh Otec na hlavním oltáři. Zbytek jsou repliky.
Opravený je i spojovací krček mezi kostelem a sousedním klášterem.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
27. 4. 2021 6:00
Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí v obci Konojedy na Úštěcku přes 250 let. Nechali ho vystavět potomci Františka Antonína Šporka (zakladatele Kuksu) jako poděkování servitskému řádu za uzdravení jediného syna. Po odsunu ale kostel s bohatou mramorovou výzdobou nepotkalo nic dobrého a ještě před pár lety byl na spadnutí. V roce 2015 tamní spolek inicioval jeho postupnou obnovu a dnes znovu září.

"Nepřestává mě fascinovat, že oltář, který má jedenáct a půl metru, nechali Šporkovi vyrobit celý z mramoru. Přitom se nachází v zapadlé vesnici. Při obnově jsme dokonce našli účtenku za útratu v Alpách, přes které drožky převážely mramor z Itálie," říká šéf Společnosti pro obnovu památek Úštěcka Tomáš Hlaváček.

Podívejte se, jak kostel vypadal před obnovou a jak po ní.

 

Právě se děje

Další zprávy