Až příště přiletí, my už tu nebudem... Kometa Neowise proletěla nejblíž Zemi

Až příště přiletí, my už tu nebudem... Kometa Neowise proletěla nejblíž Zemi
Tento snímek komety Neowise od Petra Horálka vybrala NASA jako snímek dne. Fotku pořídil v noci z 13. na 14. července z vyhlídky na Suchý vrch od Jablonného nad Orlicí. Kometu zachytil v okamžiku, kdy téměř přesně pod ní, hluboko pod obzorem, leží Slunce. Díky tomu namodralý, takzvaný iontový ohon komety míří téměř kolmo vzhůru a lze v něm rozeznat jakési uzliny, které jsou způsobeny reakcí ionizovaného plynu na sluneční vítr.
V noci z neděle 12. července ji zachytil na přehradě Seč. "Zatímco foťák cvakal, vyjel jsem si na své loďce na vodu, abych se kochal krásou komety, a vůbec jsem si nevšiml, že jsem v záběru. Nakonec to vůbec není špatná kompozice," píše Horálek na svém webu.
I když je kometa krásná, tahle fotka ukazuje smutnou realitu současné civilizace. To světlo nad horizontem není rozbřesk ani soumrak, ale světelné znečištění z měst. Takto kometa vypadala v pondělí 13. července nad městy Chrudim a Pardubice, foceno z Polanky brzy ráno.
Může se to zdát pořád stejné, ale pokaždé je kometa jiná. "Díky vyšší poloze komety a také temnějšímu nebi je chvost komety téměř dvakrát delší a viditelný na vlastní oči," vysvětluje Horálek na webu astronom.cz. Snímek pořídil u přehrady Seč.
Foto: Martin Gembec
Petra Škraňková Petra Škraňková
Aktualizováno 23. 7. 2020 8:40
Kometu Neowise proletěla v noci na čtvrtek 23. července nejblíže k Zemi, byla od ní vzdálena stejně jako Země od Slunce. Pozorovat ji lze nad severozápadním obzorem a jasná bude ještě několik dní. Příště přiletí za skoro sedm tisíc let. Takhle ji zachytili astronomové fotografové Petr Horálek a Martin Gembec.

Kometu je možné pozorovat na vlastní oči na severozápadě po západu slunce. Stačí najít souhvězdí Velký vůz a pod ním by měla být vidět hvězda s ohonem. 

Kometa oficiálně nazvané C2020 F3 byla poprvé spatřena 27. března 2020 systémem agentury NASA, který se jmenuje Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer. První písmena z něj dávají zkratku Neowise. 

V noci na čtvrtek 23. července se k Zemi přiblížila na minimální, avšak stále bezpečnou vzdálenost necelých 103 milionů kilometrů.

Neowise nabízí pozorovatelům na severní polokouli nejlepší podívaná od roku 1997, kdy byla naposled pozorována kometa Hale-Bopp, uvádí server CzechSight. 

Kometa Neowise nás podle něj naposledy navštívila zřejmě 2500 let před naším letopočtem a její příští návštěvu lze očekávat kolem roku 8800, tedy za necelých 7000 let. V průběhu této cesty se kometa vzdálí od Slunce až na 715 astronomických jednotek, tedy přes 100 miliard kilometrů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy