Až příště přiletí, my už tu nebudem... Kometa Neowise proletěla nejblíž Zemi

Až příště přiletí, my už tu nebudem... Kometa Neowise proletěla nejblíž Zemi
Tento snímek komety Neowise od Petra Horálka vybrala NASA jako snímek dne. Fotku pořídil v noci z 13. na 14. července z vyhlídky na Suchý vrch od Jablonného nad Orlicí. Kometu zachytil v okamžiku, kdy téměř přesně pod ní, hluboko pod obzorem, leží Slunce. Díky tomu namodralý, takzvaný iontový ohon komety míří téměř kolmo vzhůru a lze v něm rozeznat jakési uzliny, které jsou způsobeny reakcí ionizovaného plynu na sluneční vítr.
V noci z neděle 12. července ji zachytil na přehradě Seč. "Zatímco foťák cvakal, vyjel jsem si na své loďce na vodu, abych se kochal krásou komety, a vůbec jsem si nevšiml, že jsem v záběru. Nakonec to vůbec není špatná kompozice," píše Horálek na svém webu.
I když je kometa krásná, tahle fotka ukazuje smutnou realitu současné civilizace. To světlo nad horizontem není rozbřesk ani soumrak, ale světelné znečištění z měst. Takto kometa vypadala v pondělí 13. července nad městy Chrudim a Pardubice, foceno z Polanky brzy ráno.
Může se to zdát pořád stejné, ale pokaždé je kometa jiná. "Díky vyšší poloze komety a také temnějšímu nebi je chvost komety téměř dvakrát delší a viditelný na vlastní oči," vysvětluje Horálek na webu astronom.cz. Snímek pořídil u přehrady Seč.
Foto: Martin Gembec
Petra Škraňková Petra Škraňková
Aktualizováno 23. 7. 2020 8:40
Kometu Neowise proletěla v noci na čtvrtek 23. července nejblíže k Zemi, byla od ní vzdálena stejně jako Země od Slunce. Pozorovat ji lze nad severozápadním obzorem a jasná bude ještě několik dní. Příště přiletí za skoro sedm tisíc let. Takhle ji zachytili astronomové fotografové Petr Horálek a Martin Gembec.

Kometu je možné pozorovat na vlastní oči na severozápadě po západu slunce. Stačí najít souhvězdí Velký vůz a pod ním by měla být vidět hvězda s ohonem. 

Kometa oficiálně nazvané C2020 F3 byla poprvé spatřena 27. března 2020 systémem agentury NASA, který se jmenuje Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer. První písmena z něj dávají zkratku Neowise. 

V noci na čtvrtek 23. července se k Zemi přiblížila na minimální, avšak stále bezpečnou vzdálenost necelých 103 milionů kilometrů.

Neowise nabízí pozorovatelům na severní polokouli nejlepší podívaná od roku 1997, kdy byla naposled pozorována kometa Hale-Bopp, uvádí server CzechSight. 

Kometa Neowise nás podle něj naposledy navštívila zřejmě 2500 let před naším letopočtem a její příští návštěvu lze očekávat kolem roku 8800, tedy za necelých 7000 let. V průběhu této cesty se kometa vzdálí od Slunce až na 715 astronomických jednotek, tedy přes 100 miliard kilometrů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Prasklé potrubí omezilo provoz tramvají v centru Prahy

Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí byl v úterý před 07:00 v obou směrech zastaven provoz tramvají ve frekventovaném úseku mezi stanicemi I.P. Pavlova a Karlovo náměstí v centru Prahy. Týká se to linek 4, 6, 10, 16 a 22, informovaly na webu dopravní podnik a na twitteru společnost Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a okolí.

Zatím není jisté, jak dlouho omezení potrvá a zda bude zavedena náhradní doprava. Cestující mohou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Dálnici D8 u Lovosic znovu uzavřela nehodu kamionu

Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany je u Lovosic uzavřená. V noci tam v místě zúžení před sjezdem na průmyslovou zónu havaroval kamion. Policie odklání dopravu na exitu 45 Lukavec, zpátky na dálnici se řidiči vrací na nájezdu Lovosice. V okolí se tvoří kratší kolony, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Auta by se do uzavřeného úseku měla podle odhadu silničářů vrátit kolem 09:00.

Dálnice D8 u Lovosic byla neprůjezdná také v pondělí v noci a dopoledne. V úseku, který je kvůli stavebním pracím zúžený do jednoho pruhu, najel kamion do betonových svodidel. Vozidlo začalo hořet. Řidič stihl včas vystoupit, nikdo nebyl zraněn. Provoz byl kvůli odklízení následků a vyšetřování obnoven až po téměř deseti hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy