Karlín byl luxusním předměstím. Územním plánem připomíná newyorský Manhattan, tvrdí architekt

Procházka Karlínem
Architekt Petr Kučera v rámci konference o společensky prospěšném podnikání Be In Karlín přiblížil historii pražské čtvrti...
"Území Karlína, který se pražskou čtvrtí stal v roce 1922, se říkalo Špitálsko. V roce 1817 se již jako obec Karlín stal oficiálně pražským předměstím," vysvětlil na začátku.
"Založen byl velmi velkoryse se širokými ulicemi a velkými náměstími. Málokdo ví, že Karlín byl na konci 19. století šestým nejbohatším českým městem," říká Petr Kučera.
Do konce 18. století začal do Prahy pronikat průmysl. Vzhledem k tomu, že ještě neexistoval parní stroj, se první továrny zakládaly na rovině u řek. Kromě Smíchova vznikala průmyslová centra i v Karlíně.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
Aktualizováno 9. 4. 2016 11:41
V rámci konference o společensky prospěšném podnikání Be In Karlín přiblížil architekt a urbanista Petr Kučera historii a vývoj této pražské čtvrti. Upozornil především na unikátní urbanistické řešení a dynamický vývoj po povodních v roce 2002.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy