Slavné, ale zpustlé sluneční lázně se konečně opravují. Jezdil do nich i Leoš Janáček

Slavné, ale zpustlé sluneční lázně se konečně opravují. Jezdil do nich i Leoš Janáček
Hrázděný dům z roku 1901 majitel zasvětí autorovi Dušanu Jurkovičovi a hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi. "Jurkovičovy stavby jsou spjaté s obdobím, kdy lázně pravidelně navštěvoval Leoš Janáček, a přestože to byli dva odlišní lidé, jejich tvorba se prolínala v tom, že oba ve svých dílech oživovali zapomenuté motivy lidové tvorby," vysvětluje architekt Petr Všetečka.
Zhruba o dvě stě let později navrhl Jurkovič na základech mlýna své autorské dílo, kterým ve své podstatě upravil stavbu a zvedl ji hrázděnou přístavbou.
Stavba se zakládá na skalnatém podloží, což rekonstrukci domu v některých místech poměrně komplikuje.
"Velkým tématem v secesi byl růst. Jurkovič, který své dílo vystavěl na základech mlýna, tento prvek ztvárnil dřevěným hrázděním a motivem větvení stromů," vysvětluje Všetečka.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 8. 2021 6:00
Přes 15 let byl areál Vodoléčebného ústavu s říční plovárnou v Luhačovicích bez vody, zarostlý vysokou trávou. Domy a sluneční lázně, které se řadí mezi největší díla Dušana Jurkoviče, byly v nevyhovujícím stavu, a co se týká nabídky, i o krok pozadu. Majiteli se podařilo sehnat dotaci, a tak se od letošního jara pod vedením Petra Všetečky areál postupně restauruje a upravuje pro nové využití.

Vedení Lázní Luhačovice, a. s., chce společně s architektem Petrem Všetečkou (Transat architekti), který navrhl například rekonstrukci Památníku Tomáše Bati ve Zlíně, přizpůsobit areál 21. století. Hrázděný dům z roku 1901 zasvětí autorovi Dušanu Jurkovičovi a hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi.

"Jurkovičovy stavby jsou spjaté s obdobím, kdy lázně pravidelně navštěvoval Leoš Janáček, a přestože to byli dva odlišní lidé, jejich tvorba se prolínala v tom, že oba ve svých dílech oživovali zapomenuté motivy lidové tvorby," vysvětluje architekt Petr Všetečka.

V první fázi stavby, která započala v době pandemie, vznikne zmíněné muzeum s kulturní zónou. Zbylé dvě budovy chce generální ředitel Luhačovic Eduard Bláha zatím zakonzervovat. Jeho představa je taková, že by do 15 let areál mohl plnit rekreační funkci.

"Cílový stav je, že v areálu budou ze dvou třetin regenerační a relaxační zahrady s ubytovacími kapacitami a nejunikátnějším komplexem Jurkovičových staveb na Moravě. Nechceme, aby v areálu byla léčebná funkce, ale spíše kulturní a rekondiční. Domy budou určené pro dovolené rodin s dětmi a muzeum bude pomyslnou vstupní branou do jádra Luhačovic," vysvětluje lékař a ředitel společnosti, která kromě areálu slunečních lázní vlastní největší podíl pozemků a staveb v kraji Vincentky.

Podívejte se, co všechno areál skrýval pod nánosy stavebních úprav.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy