Vedení akciové společnosti Lázně Luhačovice společně s architektem Petrem Všetečkou (Transat architekti), který navrhl například rekonstrukci Památníku Tomáše Bati ve Zlíně, přizpůsobili areál 21. století. Hrázděný dům z roku 1901 zasvětili autorovi Dušanu Jurkovičovi a hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi.
"Jurkovičovy stavby jsou spjaté s obdobím, kdy lázně pravidelně navštěvoval Leoš Janáček, a přestože to byli dva odlišní lidé, jejich tvorba se prolínala v tom, že ve svých dílech oba oživovali zapomenuté motivy lidové tvorby," vysvětluje architekt Petr Všetečka.
V první fázi stavby, která započala v době pandemie, vzniklo zmíněné muzeum s kulturní zónou. Zbylé dvě budovy se generální ředitel Luhačovic Jiří Dědek rozhodl zatím zakonzervovat. Do deseti let by však podle něj areál mohl plnit rekreační funkci.
"Cílový stav je, že v areálu budou ze dvou třetin regenerační a relaxační zahrady s ubytovacími kapacitami a největším komplexem Jurkovičových staveb na Moravě. Nechceme, aby měl areál léčebnou funkci, ale spíše kulturní a rekondiční. Domy budou sloužit pro dovolené rodin s dětmi a muzeum bude pomyslnou vstupní branou do jádra Luhačovic," vysvětluje ředitel společnosti, která kromě areálu slunečních lázní vlastní největší podíl pozemků a staveb v kraji Vincentky.
Podívejte se, jak se ruiny Všetečkovi podařilo opravit.