To je nádhera. Slavné, ale zpustlé Jurkovičovy lázně v Luhačovicích znovu září

To je nádhera. Slavné, ale zpustlé Jurkovičovy lázně v Luhačovicích znovu září
Takhle vypadala místnost těsně před rekonstrukcí, očištěná od všech nepůvodních vrstev.
Místnost dnes vypadá skoro stejně jako na předchozím dobovém snímku. Přestože se nedochovalo původní vybavení, Lázním Luhačovice se od soukromého sběratele podařilo získat podobný nábytek z Jurkovičovy dílny.
"Velkým tématem secese byl růst. Jurkovič, který své dílo vystavěl na základech mlýna, tento prvek ztvárnil dřevěným hrázděním a motivem větvení stromů," popisoval Všetečka v roce 2021 nejkrásnější místnost v domě.
A takhle vypadá dnes. Je zasvěcený skladateli Leoši Janáčkovi. Zobrazit 35 fotografií
Foto: Aktuálně.cz/Lázně Luhačovice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 5. 2024 12:36
Skoro třicet let byl areál Vodoléčebného ústavu s říční plovárnou v Luhačovicích bez vody a zarůstal vysokou trávou. Domy a sluneční lázně, které se řadí mezi největší díla Dušana Jurkoviče, byly v nevyhovujícím stavu a taky o krok pozadu, co se nabídky týká. Majiteli se ovšem podařilo sehnat dotaci a v roce 2021 se pod vedením Petra Všetečky pustil do rekonstrukce. Práce jsou teď skoro u konce.

Vedení akciové společnosti Lázně Luhačovice společně s architektem Petrem Všetečkou (Transat architekti), který navrhl například rekonstrukci Památníku Tomáše Bati ve Zlíně, přizpůsobili areál 21. století. Hrázděný dům z roku 1901 zasvětili autorovi Dušanu Jurkovičovi a hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi.

"Jurkovičovy stavby jsou spjaté s obdobím, kdy lázně pravidelně navštěvoval Leoš Janáček, a přestože to byli dva odlišní lidé, jejich tvorba se prolínala v tom, že ve svých dílech oba oživovali zapomenuté motivy lidové tvorby," vysvětluje architekt Petr Všetečka.

V první fázi stavby, která započala v době pandemie, vzniklo zmíněné muzeum s kulturní zónou. Zbylé dvě budovy se generální ředitel Luhačovic Jiří Dědek rozhodl zatím zakonzervovat. Do deseti let by však podle něj areál mohl plnit rekreační funkci.

"Cílový stav je, že v areálu budou ze dvou třetin regenerační a relaxační zahrady s ubytovacími kapacitami a největším komplexem Jurkovičových staveb na Moravě. Nechceme, aby měl areál léčebnou funkci, ale spíše kulturní a rekondiční. Domy budou sloužit pro dovolené rodin s dětmi a muzeum bude pomyslnou vstupní branou do jádra Luhačovic," vysvětluje ředitel společnosti, která kromě areálu slunečních lázní vlastní největší podíl pozemků a staveb v kraji Vincentky.

Podívejte se, jak se ruiny Všetečkovi podařilo opravit.

 

Právě se děje

Další zprávy