Pracujte lehce, jako když dýcháte, říkal laskavý i soucitný velikán filmu Jiří Menzel

Pracujte lehce, jako když dýcháte, říkal laskavý i soucitný velikán filmu Jiří Menzel
V roce 1968 Jiří Menzel získal za Ostře sledované vlaky, natočené podle románu Bohumila Hrabala, Oscara pro cizojazyčný film. Podle Hrabalových knih točil i později.
"Věci musí vznikat lehce, pracovat musíte přirozeně, jako když dýcháte," tvrdil osobitý tvůrce, který se už v dětství zamiloval do filmů Reného Claira, Charlieho Chaplina či Jeana Renoira.
Jiří Menzel se narodil 23. února 1938 v rodině publicisty, spisovatele a dramaturga animovaných filmů Josefa Menzela. Na pražské FAMU studoval v letech 1958 až 1962 u Otakara Vávry v silném ročníku, který je dnes považován za osu československé filmové nové vlny - mimo jiné s Věrou Chytilovou nebo Evaldem Schormem.
Publikum i odborníky Menzel zaujal hned svou první režií, kterou byla adaptace Hrabalovy povídky Smrt pana Baltazara ve filmu Perličky na dně (1965). Atmosféra jeho Rozmarného léta podle Vladislava Vančury (1967) dokonale souzní s předlohou.
Foto: Profimedia.cz
Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 9. 2020 23:58
Laskavá a soucitná filmová poetika přinesla Jiřímu Menzelovi, jehož život se uzavřel ve věku 82 let, světový úspěch už na začátku kariéry. V roce 1968 získal za Ostře sledované vlaky, natočené podle románu Bohumila Hrabala, Oscara pro cizojazyčný film. Podle Hrabalových knih točil Menzel i později. Připomeňte si jeho život na archivních fotkách i snímcích z poslední doby.
 

Právě se děje

Další zprávy