Jako procházka džunglí. Nový domov pražských goril bere dech, podobá se divočině

Jako procházka džunglí. Nový domov pražských goril bere dech, podobá se divočině
Rezervace Dja, pojmenovaná po kamerunské chráněné oblasti, je největším pavilonem v historii pražské zoo. Obestavěný prostor má celkově 21 tisíc metrů čtverečních. Kromě goril tu našli domov také guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, krysy obrovské, talapoini, štětkouni a zlatohlávci, zákeřnice, nefily nebo želvy ohebné.
Gorily, které sdílí expozici spolu s mrštnými guerézami, mají uvnitř a venku dohromady přes tři tisíce metrů čtverečních prostoru. Část vnitřní plochy je návštěvníkům skrytá a slouží jako zázemí pro práci ošetřovatelů. Každé zvíře tu má vlastní ložnici, kde přebývá, je-li potřeba ho z nějakého důvodu oddělit od ostatních.
Lidé jsou s gorilami v bezprostředním kontaktu, vnímají dokonce i jejich dech a zvuky, což se do hlediště přenáší speciálními mikrofony. Uvnitř expozice ale gorily nic neslyší, dokonce ani dětský křik.
Skupina většinu času působí, jako by neměla nic na práci. Je to přirozený stav, který lze pozorovat i v divoké přírodě. Oproti jiným druhům žijí gorily pohromadě na jednom místě, kde mohou okusovat stromy a sbírat dary přírody. I když to tak nepůsobí, jsou neustále ve střehu, připraveny hájit si své teritorium před konkurenční skupinou.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Tomáš Vocelka Magdaléna Medková, Tomáš Vocelka
20. 12. 2022 6:00
Nový pavilon goril v Zoo Praha oceňují odborníci daleko za hranicemi Česka. Rezervaci Dja, kterou vedení zahrady připravovalo od konce povodní v roce 2013, řadí mezi nejvyspělejší a největší pavilony svého druhu v Evropě. Kromě zdejší gorilí skupiny tu návštěvníci uvidí africký venkov i deštný prales, který navozuje atmosféru přírodní rezervace v Kamerunu.

"Celé jsme to uchopili jako prezentaci střední Afriky, kde máme projekt Toulavý autobus. Dlouhodobě tam podporujeme strážce goril a vozíme místní děti do deštného pralesa. Uvnitř pavilonu jsme se snažili vytvořit takovou pomyslnou cestu z hlavního města Yaoundé na kamerunský venkov a dál do pralesa, kde se lidem otevírá pohled na gorily," vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Za práci se mu dostalo uznání od britského odborníka na zoologické zahrady Anthony Sheridana, který novou expozici nazval "pohlcujícím zážitkem".

Pavilon, který navrhlo studio ABM Architekti vedené Petrem Bouřilem, je uvnitř větší, než působí navenek. Je zapuštěný pod terén, aby nenarušil okolní step a historickou usedlost Sklenářky. "V architektonické soutěži už bylo poměrně jasné zadání, co by měl pavilon splňovat. Musel například respektovat krajinný ráz a zároveň mít dostatečně velké zázemí pro gorily i návštěvníky. V průběhu těch prací jsme pak různé věci ještě ladili, například podle toho, jak se měnily evropské normy. Každá stavba v zoo musí splňovat ty nejpřísnější nároky na několik let dopředu," říká šéf studia. 

Vydejte se s námi na procházku pražským pralesem.

 

Právě se děje

Další zprávy