Je telefon špinavější než WC? 10 největších mýtů o hygieně

10 nejčastějších mýtů o hygieně. Které to jsou?
Pravidlo pěti sekund (pokud jídlo ze země zvednete, můžete ho bezpečně konzumovat beze strachu z nákazy). "Nesmysl. Stadium, které infikuje lidi, je v naprosté většině případů klidové, nepohyblivé (vajíčko u parazitických helmintů, cysta u jednobuněčných parazitů, spora u hub). Nalepí se na jídlo hned, nebo vůbec. Nepotřebuje k tomu pět sekund," vysvětluje parazitolog Oleg Ditrich a následně komentuje další hygienické mýty.
Tvrdý povrch je pro viry, bakterie a parazity nejméně přátelský. "To je pravda. Tvrdé a hladké povrchy se lépe umývají, čistí a desinfikují. Čím více nerovnosti a pórů, tím lépe pro choroboplodné zárodky. Měkké povrchy bývají často porézní. Proto se v kuchyni používá kov, porcelán, sklo a speciální plasty. Nevhodné jsou třeba dřevo či papír, ty se hodí jen k jednorázovému použití."
Moč dezinfikuje popáleniny a bodnutí hmyzem. "Nedezinfikuje. Moč zdravého člověka je však sterilní (nebo téměř sterilní) a v nouzi je k opláchnutí znečištěné rány či spáleniny lepší než třeba znečištěná voda z louže. Hmyzí bodnutí moč částečně neutralizuje. Lepší je však použít Fenistil a podobné léky."
Veřejné toalety jsou nebezpečné. "Většina parazitů člověka je střevních, přenášejí se tzv. fekálně-orální cestou. Hodně špinavá toaleta, kde hrozí znečištění drobnými částečkami stolice, může být nebezpečná. Platí to i pro viry a bakterie."
Foto: Profimedia.cz
pej
Aktualizováno 20. 8. 2015 22:21
Jsou veřejné toalety plné škodlivých parazitů či bakterií? Je vhodné dělit se s někým o jídlo? Přečtěte si, co radí český parazitolog Oleg Ditrich.

Praha - Bakterie jsou všude kolem nás. Mnohé z nich jsou neškodné, jiné mohou způsobit vážné infekce a zdravotní problémy.

Největší pozornost je nutné dávat při přípravě jídla. "Z parazitů se během vaření přenáší například Toxoplasma gondii. Pokud se třeba stejným nožem nebo na stejném prkýnku krájí syrové maso a pak něco, co už se tepelně neupravuje (třeba zelenina na salát), mohou se infekční stádia dostat do potravy," poukazuje na nutnost dodržovat pravidla při vaření český parazitolog docent Oleg Ditrich z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Mnohem větším rizikem je podle něj ochutnávání sekané ještě před tepelnou úpravou. Důkladně doporučuje omývat například jahody, které jsou nejčastějším zdrojem škrkavek. V případě bazalky nebo máty pak varuje před parazitem zvaným cyclospora, způsobujícím průjmová onemocnění.

Hygiena v kuchyni je z hlediska zabránění přenosu choroboplodných zárodků významnější než ta v koupelně.

Situace v České republice se podle Ditricha výrazně zlepšila, ubylo například střevních parazitů. "Současné prevalence (výskyt na 100 000 obyvatel) jsou většinou o celý řád nižší, než dosud uvádí většina učebnic," potvrzuje.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy