Fotky: Utajovaný luxus komunismu. Hotel Praha je obětí arogance moci, tvrdí kniha

Podívejte se v galerii na příběh a smutný osud hotelu.
Hotel Praha stál na pozemku v pražských Dejvicích na místě bývalé Petschkovy zahrady na Hanspaulce. O jeho výstavbě rozhodli komunisti v roce 1969, hotel chtěla strana postavit pro ubytování vedoucích funkcionářů a zahraničních delegací.
Výherci architektonické soutěže byli renomovaní experti z týmu architekta Jana Sedláčka. Ti navrhli organickou stavbu o pěti patrech s prvky brutalistní architektury, bazénem, kinem a reprezentativním uměním.
"KSČ chtěla luxusní hotel, který bude chloubou strany. K projektu proto strana přizvala ty nejlepší z oboru, a to i přesto, že nebyli členy KSČ," říká spoluautor a editor knihy Pavel Karous.
Hotel byl dokončený v roce 1981 a stál 800 milionů korun československých. "Stavba byla exemplářem rozporu mezi rétorikou a skutečným chováním tehdejších funkcionářů. Byl to utajený luxus, který se stal symbolem neupřímnosti vládnoucí normalizační garnitury,“ dodává Karous.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 6. 2019 11:00
"Zapomínání je neoddělitelnou druhou stránkou paměti a je třeba se ptát, kdo chce zapomínat a proč," píše profesorka dějin umění Milena Bartlová v nové knize o hotelu Praha. Publikace, kterou vydalo nakladatelství Bigg Boss, přináší nový pohled na okolnosti demolice stavby z dob normalizace, která do roku 2013 stála v pražských Dejvicích. Profesorka se společně s dalšími osobnostmi a autory knihy dívá na hotel jako na oběť moci a umělecké dílo, které bylo úmyslně vymazáno z kolektivní paměti. Podívejte se v galerii na příběh a osud hotelu.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy