Dnes ukradnu autobus a plnou rychlostí vjedu do davu lidí, napsala Hepnarová a zabíjela

Dnes ukradnu autobus a plnou rychlostí vjedu do davu lidí, napsala Hepnarová a zabíjela.
Drobná dvaadvacetiletá dívka je asi nejméně pravděpodobným pachatelem vícenásobné vraždy. O to větší pozornost poutá případ Olgy Hepnarové, která v létě roku 1973 usedla za volant nákladního auta a v Praze úmyslně vjela na tramvajovou zastávku. Výsledkem bylo osm mrtvých a 12 zraněných. Za krvavou pomstu bezcitné společnosti, jak mladá vražedkyně svůj čin vnímala, byla Hepnarová 12. března 1975 jako poslední žena v Československu popravena.
V červenci 1973 přišel do redakcí Svobodného slova a Mladého světa znepokojivý dopis. "Vážení, prosím, abyste přijali tento list jako dokument. Byl napsán na obranu proti možnému znevážení mého činu a také jako poukázání na to, že jsem člověk pohybující se dosud v mezích duševní normy... Dnes ukradnu autobus a plnou rychlostí vjedu do davu lidí."
Autorem dopisu byla řidička z povolání Olga Hepnarová, jež se na svou pomstu společnosti dlouho připravovala. Původně zvažovala vykolejení vlaku nebo střelbu do lidí na Václavském náměstí. Nakonec si ale vypůjčila nákladní Pragu RN a 10. července 1973 s ní na pražské třídě Obránců míru (nyní Milady Horákové) záměrně vjela na chodník.
Auto se vřítilo do hloučku zhruba 25 lidí čekajících na tramvaj. Přímo na místě vyhasly tři životy, pět osob zemřelo později v nemocnici. Dalších 12 lidí utrpělo zranění, z nichž šest lékaři vyhodnotili jako těžká. Z místa činu se Hepnarová podle svědků nesnažila utéct, a dokonce ani nejevila známky rozrušení. Prostě jen bez hnutí seděla v kabině náklaďáku, jemuž po nárazu do zdi zhasl motor.
Foto: Bontonfilm
ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 3. 2016 6:59
Přesně před 41 lety byla popravena Olga Hepnarová. Bylo jí 23 let. Její životní osud připomíná nový český film Já, Olga Hepnarová, který uvedou česká kina 24. března. V hlavní roli se představí polská herečka Michalina Olszańska. Připomeňte si tragický příběh Hepnarové, která v létě roku 1973 usedla za volant nákladního auta a v Praze úmyslně vjela na tramvajovou zastávku.(použité fotografie jsou z filmu Já, Olga Hepnarová).
 

Právě se děje

Další zprávy