Sovětští vojáci z odsunu nadšení nebyli. Znamenal pro ně konec privilegií, vzpomíná fotograf Jindra

Fotograf Jan Jindra dokumentoval osm měsíců odsun sovětských vojsk v roce 1991.
"Název Heavy Metal Milovice vznikl při rozhovoru Michaela Kocába s Frankem Zappou. Zappa prostě  glosoval nové aktivity pana Kocába poznámkou: ty vlastně, Michaeli, děláš furt dál ten heavy metal, co? Modifikoval jsem s Vladimirem 518 ten název pro knihu," vysvětluje fotograf Jan Jindra, jak vznikl název publikace, která vyšla ve Vladimirovu nakladatelství a vydavatelství BiggBoss.
Kniha obsahuje 180 fotografií ze začátku 90. let. Jindra tehdy obrazově zachytil zvláštní svět tohoto posádkového města ve Středočeském kraji.
Poprvé se do Milovic podíval někdy v roce 1972 se školou povinně v pionýrském šátku. Z prohlídky Památníku bitvy na Dukle si fotograf Jan Jindra zapamatoval jen velkou rudou hvězdu nad vjezdem do Milovic.
Základem jeho budoucího zájmu fotografovat odsun sovětských vojsk v roce 1990 byla až jeho druhá návštěva v roce 1988. Tehdy jako fotograf vojenského útvaru v Horních Počernicích dokumentoval fotbal a především měl příležitost prohlédnout si celý obrovský komplex Milovic.
Foto: Jan Jindra
Petra Jansová Petra Jansová
13. 7. 2016 9:31
Fotograf Jan Jindra dokumentoval osm měsíců odsun sovětských vojsk v roce 1991. Jako oficiální fotograf parlamentní komise, kterou vedl Michael Kocáb, se dostal do všech zákoutí vojenského prostoru v Milovicích. Zhruba 180 snímků vyšlo při příležitosti 25. výročí odsunu sovětských vojsk v publikaci s názvem Heavy Metal Milovice.

"Chovali se celkem vstřícně. Společně jsme to občas zapíjeli vodkou, měli strach, co s námi bude, když nás už nebudou chránit, tady, na výspě obrany socialismu. Ideologická indoktrinace byla velká. Neměl jsem žádné problémy a nakonec jsem fotografoval i svatbu Sergeje a Eleonory, mohl nahlédnout do bytů v Milovicích a to je, myslím, unikátní. Mám řadu portrétů pořízených přímo v bytech," vzpomíná Jan Jindra.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy