Sovětští vojáci z odsunu nadšení nebyli. Znamenal pro ně konec privilegií, vzpomíná fotograf Jindra

Fotograf Jan Jindra dokumentoval osm měsíců odsun sovětských vojsk v roce 1991.
"Název Heavy Metal Milovice vznikl při rozhovoru Michaela Kocába s Frankem Zappou. Zappa prostě  glosoval nové aktivity pana Kocába poznámkou: ty vlastně, Michaeli, děláš furt dál ten heavy metal, co? Modifikoval jsem s Vladimirem 518 ten název pro knihu," vysvětluje fotograf Jan Jindra, jak vznikl název publikace, která vyšla ve Vladimirovu nakladatelství a vydavatelství BiggBoss.
Kniha obsahuje 180 fotografií ze začátku 90. let. Jindra tehdy obrazově zachytil zvláštní svět tohoto posádkového města ve Středočeském kraji.
Poprvé se do Milovic podíval někdy v roce 1972 se školou povinně v pionýrském šátku. Z prohlídky Památníku bitvy na Dukle si fotograf Jan Jindra zapamatoval jen velkou rudou hvězdu nad vjezdem do Milovic.
Základem jeho budoucího zájmu fotografovat odsun sovětských vojsk v roce 1990 byla až jeho druhá návštěva v roce 1988. Tehdy jako fotograf vojenského útvaru v Horních Počernicích dokumentoval fotbal a především měl příležitost prohlédnout si celý obrovský komplex Milovic.
Foto: Jan Jindra
Petra Jansová Petra Jansová
13. 7. 2016 9:31
Fotograf Jan Jindra dokumentoval osm měsíců odsun sovětských vojsk v roce 1991. Jako oficiální fotograf parlamentní komise, kterou vedl Michael Kocáb, se dostal do všech zákoutí vojenského prostoru v Milovicích. Zhruba 180 snímků vyšlo při příležitosti 25. výročí odsunu sovětských vojsk v publikaci s názvem Heavy Metal Milovice.

"Chovali se celkem vstřícně. Společně jsme to občas zapíjeli vodkou, měli strach, co s námi bude, když nás už nebudou chránit, tady, na výspě obrany socialismu. Ideologická indoktrinace byla velká. Neměl jsem žádné problémy a nakonec jsem fotografoval i svatbu Sergeje a Eleonory, mohl nahlédnout do bytů v Milovicích a to je, myslím, unikátní. Mám řadu portrétů pořízených přímo v bytech," vzpomíná Jan Jindra.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy