Sovětští vojáci z odsunu nadšení nebyli. Znamenal pro ně konec privilegií, vzpomíná fotograf Jindra

Fotograf Jan Jindra dokumentoval osm měsíců odsun sovětských vojsk v roce 1991.
"Název Heavy Metal Milovice vznikl při rozhovoru Michaela Kocába s Frankem Zappou. Zappa prostě  glosoval nové aktivity pana Kocába poznámkou: ty vlastně, Michaeli, děláš furt dál ten heavy metal, co? Modifikoval jsem s Vladimirem 518 ten název pro knihu," vysvětluje fotograf Jan Jindra, jak vznikl název publikace, která vyšla ve Vladimirovu nakladatelství a vydavatelství BiggBoss.
Kniha obsahuje 180 fotografií ze začátku 90. let. Jindra tehdy obrazově zachytil zvláštní svět tohoto posádkového města ve Středočeském kraji.
Poprvé se do Milovic podíval někdy v roce 1972 se školou povinně v pionýrském šátku. Z prohlídky Památníku bitvy na Dukle si fotograf Jan Jindra zapamatoval jen velkou rudou hvězdu nad vjezdem do Milovic.
Základem jeho budoucího zájmu fotografovat odsun sovětských vojsk v roce 1990 byla až jeho druhá návštěva v roce 1988. Tehdy jako fotograf vojenského útvaru v Horních Počernicích dokumentoval fotbal a především měl příležitost prohlédnout si celý obrovský komplex Milovic.
Foto: Jan Jindra
Petra Jansová Petra Jansová
13. 7. 2016 9:31
Fotograf Jan Jindra dokumentoval osm měsíců odsun sovětských vojsk v roce 1991. Jako oficiální fotograf parlamentní komise, kterou vedl Michael Kocáb, se dostal do všech zákoutí vojenského prostoru v Milovicích. Zhruba 180 snímků vyšlo při příležitosti 25. výročí odsunu sovětských vojsk v publikaci s názvem Heavy Metal Milovice.

"Chovali se celkem vstřícně. Společně jsme to občas zapíjeli vodkou, měli strach, co s námi bude, když nás už nebudou chránit, tady, na výspě obrany socialismu. Ideologická indoktrinace byla velká. Neměl jsem žádné problémy a nakonec jsem fotografoval i svatbu Sergeje a Eleonory, mohl nahlédnout do bytů v Milovicích a to je, myslím, unikátní. Mám řadu portrétů pořízených přímo v bytech," vzpomíná Jan Jindra.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy