Záchrana hradu, která nemá v Česku obdoby. To se dá dělat jedině srdcem, tvrdí spolek

Záchrana hradu, která nemá v Česku obdoby. To se dá dělat jedině srdcem, tvrdí spolek
K hradu Hartenberg u Josefova vede vlnitá silnička s výhledem na lesy Krušných hor. Na malebných, sytě zelených loukách leží v tomto období balíky slámy.
V levé části se tyčí mohutná věž.
"Vše, co tu vidíte, je nové. Nejprve jsme zdi a klenby dostavovali z toho, co tu zbylo. Dnes už materiály musíme shánět jinde. Tady dříve bývala knihovna," popisuje Vavřinová.
A tady už je pohled do současnosti. Kaple je vybudovaná znovu od základů, nástěnné malby i oltář jsou zapůjčené ze Sokolova.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 8. 2020 6:00
O hradu Hartenberg v Josefově ještě před pár lety věděli jen lidé z okolí. Tajemné místo v Krušných horách je oku skryté kvůli hustým lesům a pravdou také je, že po čtyřicetileté vládě komunistů zbyly z monumentální stavby jen ruiny. Koncem 90. let hrad objevil nadšenec Bedřich Loos, koupil ho a společně s dobrovolníky začal kámen po kameni stavbu znovu skládat. Podívejte se, jak je na tom dnes.

Bedřich Loos zachraňuje hrad přes dvacet let. Za tu dobu dal dohromady skupinu dobrovolníků ze slabších sociálních skupin, kteří se vyučili odborné řemeslné práci. Přestože podpora státu není moc velká, stavební huť, která vznikla ze zaměstnanců, dovede získat finance třeba i opravou jiných památek v regionu.

Huť na Hartenbergu získala za záchranu památky ocenění Patrimonium pro futuro 2016. Na vyklízení sutin se navíc podílelo asi tisíc dobrovolníků ze 76 zemí světa. 

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn. 

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie loni odhalila více nelegálních migrantů než předloni. Nejvíce bylo Ukrajinců

Policie loni odhalila 5677 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně, což je o 685 více než v roce předchozím. Je to nejvyšší počet od roku 2015 a druhý nejvyšší za posledních deset let. Stejně jako v několika minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci, a to více než čtvrtinu.

Ukrajinci jsou od roku 2008 obvykle nejpočetnější skupinou odhalených osob, jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy při velké migrační vlně šlo o Syřany. Loni bylo odhaleno celkem 1504 Ukrajinců, dále 831 Moldavců, 356 Vietnamců, 323 Gruzínců a 271 Rusů. U posledních dvou národností se pořadí oproti předloňsku prohodilo. Zmíněných pět státních příslušností tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu zadržených cizinců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Sedlce poblíž Prahy havaroval autobus, čtyři lidé utrpěli zranění

U Sedlce poblíž Prahy dnes ráno havaroval autobus, čtyři lidé mají lehká zranění. Další dva cestující utrpěli šok a skončili v péči posttraumatického týmu. Vůz po nehodě zůstal v poli, příčina havárie zatím není známa.

Podle prvotních informací se autobus převrátil na bok, mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková to ale popřela. Podle ní zůstal na kolech a není nutné nikoho vyprošťovat. "Autobus je na poli, nepřevrácený," uvedla.

Lidé se podle Kerekové dostali sami ven. Kolik jich v autobuse cestovalo, mluvčí zatím nevěděla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy