Záchrana hradu, která nemá v Česku obdoby. To se dá dělat jedině srdcem, tvrdí spolek

Záchrana hradu, která nemá v Česku obdoby. To se dá dělat jedině srdcem, tvrdí spolek
K hradu Hartenberg u Josefova vede vlnitá silnička s výhledem na lesy Krušných hor. Na malebných, sytě zelených loukách leží v tomto období balíky slámy.
V levé části se tyčí mohutná věž.
"Vše, co tu vidíte, je nové. Nejprve jsme zdi a klenby dostavovali z toho, co tu zbylo. Dnes už materiály musíme shánět jinde. Tady dříve bývala knihovna," popisuje Vavřinová.
A tady už je pohled do současnosti. Kaple je vybudovaná znovu od základů, nástěnné malby i oltář jsou zapůjčené ze Sokolova.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 20. 9. 2020 14:50
O hradu Hartenberg v Josefově ještě před pár lety věděli jen lidé z okolí. Tajemné místo v Krušných horách je oku skryté kvůli hustým lesům a pravdou také je, že po čtyřicetileté vládě komunistů zbyly z monumentální stavby jen ruiny. Koncem 90. let hrad objevil nadšenec Bedřich Loos, koupil ho a společně s dobrovolníky začal kámen po kameni stavbu znovu skládat. Podívejte se, jak je na tom dnes.

Bedřich Loos zachraňuje hrad přes dvacet let. Za tu dobu dal dohromady skupinu dobrovolníků ze slabších sociálních skupin, kteří se vyučili odborné řemeslné práci. Přestože podpora státu není moc velká, stavební huť, která vznikla ze zaměstnanců, dovede získat finance třeba i opravou jiných památek v regionu.

Huť na Hartenbergu získala za záchranu památky ocenění Patrimonium pro futuro 2016. Na vyklízení sutin se navíc podílelo asi tisíc dobrovolníků ze 76 zemí světa. 

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn. 

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy