Hon na Clooneyho. Novomanželé pobláznili Benátky i svět

Hon na Clooneyho. Novomanželé pobláznili Benátky i svět
Takto vypadají snubní prsteny zamilovaného páru.
Svatba se konala v Benátkách v renesančním paláci Cavalli.
Clooney se snažil vyhýbat všudypřítomným novinářům. Marně.
Svatba totiž vyvolala obrovský zájem médií. Italské město bylo doslova v obležení novinářů.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK
29. 9. 2014 11:40
Svatba hollywoodského herce George Clooneyho a britské právničky Amal Alamuddinové proběhla v sobotu 27. září, novomanželé si teď užívají romantické dny v Benátkách.

Benátky - Americký herec George Clooney, který se v sobotu v italských Benátkách oženil s britskou právničkou libanonského původu Amal Alamuddinovou, se s ní objevil poprvé po svatbě na veřejnosti. Novomanželé se podle serveru BBC vydali na projížďku benátskými kanály.

Svatby, která vyvolala obrovský zájem veřejnosti a médií, se v sobotu zúčastnila celá řada celebrit. Mezi pozvanými byli i slavní herci, jako je Bill Murray nebo Matt Damon.

Šestatřicetiletá Alamuddinová, absolventka Oxfordské univerzity, se specializuje na lidská práva a v minulosti zastupovala například zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange nebo bývalou ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou.

Pro Clooneyho, úspěšného herce, scenáristu, producenta, režiséra a držitele dvou Oscarů, jde o druhé manželství. Alamuddinová se vdávala poprvé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy