Foto: Dobrodruh Buffalo Bill se stal žijící legendou. Se svojí show zamířil i do našich zemí

Foto: Dobrodruh Buffalo Bill se stal žijící legendou. Se svojí show zamířil i do našich zemí
Tatanka Iyontanke (Sedící býk) s Buffalo Billem. Když W. Notman zvěčnil v roce 1885 v kanadském Montrealu ve svém ateliéru oba slavné muže, netušil, že snímek se stane jedním z nejznámějších na celém světě. Sedící býk se v roce 1876 zúčastnil památného vítězství indiánských kmenů nad 7. kavalerií George Armstronga Custera u Little Bighornu.
Tatanka Iyontanke (Sedící býk) – olej malíře Zdeňka Buriana podle fotografie Davida F. Barryho z roku 1884. Geniální český malíř vytvořil nejméně tři portréty Sedícího býka.
Po dramatických událostech u Little Bighornu (1876) se Buffalo Bill (znal se s mnohými důstojníky kavaleristů) vrátil k herecké dráze.
Britští gentlemani, ale i urozené osobnosti považovali za velkou čest usednout v deadwoodském dostavníku. Zpravidla po skončení indiánské show Buffalo Billa.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
9. 1. 2017 10:11
Buffalo Bill (26. února 1846 až 10. ledna 1917) je dnes historiky hodnocen jako zcela mimořádná osobnost, do níž se "vtiskly" nejdůležitější etapy novodobých dějin USA. U příležitosti stého výročí úmrtí Williama Fredericka Codyho, což bylo jeho občanské jméno, přinášíme fotogalerii z hvězdných okamžiků jeho života. Buffalo Bill nevynikl ovšem jen jako autor show o Divokém západu, ale také jako nezištný filantrop, podporovatel indiánů, průvodce vědeckých expedic či stavitel přehrad. Ve vydavatelství Academia vyjde zanedlouho odborná publikace bratrů Čvančarových "Když u nás byl Buffalo Bill".
 

Právě se děje

před 5 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy