Foto: Dobrodruh Buffalo Bill se stal žijící legendou. Se svojí show zamířil i do našich zemí

Foto: Dobrodruh Buffalo Bill se stal žijící legendou. Se svojí show zamířil i do našich zemí
Tatanka Iyontanke (Sedící býk) s Buffalo Billem. Když W. Notman zvěčnil v roce 1885 v kanadském Montrealu ve svém ateliéru oba slavné muže, netušil, že snímek se stane jedním z nejznámějších na celém světě. Sedící býk se v roce 1876 zúčastnil památného vítězství indiánských kmenů nad 7. kavalerií George Armstronga Custera u Little Bighornu.
Tatanka Iyontanke (Sedící býk) – olej malíře Zdeňka Buriana podle fotografie Davida F. Barryho z roku 1884. Geniální český malíř vytvořil nejméně tři portréty Sedícího býka.
Po dramatických událostech u Little Bighornu (1876) se Buffalo Bill (znal se s mnohými důstojníky kavaleristů) vrátil k herecké dráze.
Britští gentlemani, ale i urozené osobnosti považovali za velkou čest usednout v deadwoodském dostavníku. Zpravidla po skončení indiánské show Buffalo Billa.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
9. 1. 2017 10:11
Buffalo Bill (26. února 1846 až 10. ledna 1917) je dnes historiky hodnocen jako zcela mimořádná osobnost, do níž se "vtiskly" nejdůležitější etapy novodobých dějin USA. U příležitosti stého výročí úmrtí Williama Fredericka Codyho, což bylo jeho občanské jméno, přinášíme fotogalerii z hvězdných okamžiků jeho života. Buffalo Bill nevynikl ovšem jen jako autor show o Divokém západu, ale také jako nezištný filantrop, podporovatel indiánů, průvodce vědeckých expedic či stavitel přehrad. Ve vydavatelství Academia vyjde zanedlouho odborná publikace bratrů Čvančarových "Když u nás byl Buffalo Bill".
 

Právě se děje

Další zprávy