Fotky jako z jiného světa. Tak si dříve letecké společnosti hýčkaly cestující

Fotky jako z jiného světa. Tak si dříve letecké společnosti hýčkaly cestující
Večeře u Scandinavian Airlines, rok 1972.
Palubní servis letounu Douglas DC-8 na přelomu 60. a 70. let.
S pozlaceným samovarem přišli na palubě Alaska Airlines, když chtěli na sklonku 60. let uctít ruské kulturní dědictví.
Večeře u Scandinavian Airlines, 80. léta.
Foto: Pan Am Museum Foundation
Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
Aktualizováno 15. 6. 2022 9:59
Češi, kteří se letos vydají letecky na dovolenou si často musí vystačit se skromným sendvičem v igelitovém obalu, v lepším případě s levnými hotovkami. Když přitom ve druhé polovině 20. století zažívala letecká doprava největší boom, nosily letušky cestujícím na tácech humry, kaviár i pečené maso. Podívejte se na dobové fotografie, kdy si aerolinky svou klientelu hýčkaly luxusem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy