FOTO Ze života politického vězně Zdeňka Kádi Zeleného

FOTO Ze života politického vězně Zdeňka Kádi Zeleného
Úřední lejstro, které přišlo rodičům pana Zeleného z ostravské vazby. "Také jim pak přišlo moje zkrvavené civilní oblečení," doplňuje někdejší politický vězeň.
Jedno ze vzpomínkových alb Zdeňka Zeleného. Na dotaz, co jsou ta čísla, odpovídá: "To jsou všechno moje jména z kriminálu. Tak jsem se prosím jmenoval."
Téměř v každém vězení a lágru "Káďa" organizoval skautskou družinu. Obrázek nakreslil jeho spoluvězeň-grafik, vedle obrázku slib, na nějž přísahali.
Vlevo poukázky z pracovního tábora, v pravém dolním rohu tajně pořízený snímek z tajné skautské schůzky.
Foto: Archiv Zdeňka Zeleného
24. 9. 2014 7:00
Za devět let věznění prošel osmnácti komunistickými věznicemi a lágry. Svou zkušenost se snaží vnímat pozitivně: "Poznal jsem moře lidí."

Zdeněk Káďa Zelený byl původně odsouzen na 15 let, dostal se ven po devíti letech v roce 1960 na tzv. velkou amnestii. Riskoval i ve vězení. Tajně pořádal skautské schůzky, účastnil se bohoslužeb a modliteb, a v jednom z lágrů dokonce tajně fotil.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy