Zámeček v Pardubicích zažil Larische, gestapo i úředníky. Chátral, teď znovu ožívá

Zámeček v Pardubicích zažil Larische, gestapo i úředníky. Chátral, teď znovu ožívá
Zámeček Pardubice alias Larischova vila. Kde se vzal potomek slavného uhlobaronského rodu na Karvinsku v Pardubicích? Jiří Larisch-Mönich si Pardubice oblíbil coby středisko parforsních honů bývalého Rakouska, respektive Rakouska-Uherska.
Uprostřed borového lesa na okraji Pardubic si proto nechal v roce 1885 vystavět luxusní vilu zdejším známým architektem Františkem Schmoranzem. Larischova vila, místními nazývaná "Zámeček", má pohnutou historii. Prakticky každé její údobí má v sobě mnoho temného i záhadného.
Zatímco dnes je tento historický objekt obestavěn výrobními halami firmy Foxconn a ještě donedávna byl zcela zarostlý neprostupným křovím...
...v době svého vzniku se kolem něj rozkládaly malebné louky, písečné cesty a borové lesíky. Hrabě Larisch si tu nechal zbudovat i malý parforsní okruh.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 14. 1. 2022 15:06
Legionáři pokračují s opravou Larischovy vily v Pardubicích. V plánu nyní mají cvičiště pro parašutisty nebo zlatou místnost, ve které bude kavárna. Vila je jedním z míst spojených s heydrichiádou. Nacisté v ní věznili, vyslýchali a na nedalekém popravišti zastřelili obyvatele obce Ležáky. Na letošní rok připadá 80. výročí tragických událostí.

Larischova vila, známá spíše jako Zámeček Pardubice, má pohnutou historii. Pohybovali se v ní hrabě Larisch a další šlechtici, ale pak také příslušníci gestapa, vlastenci odsouzení na popravu či komunističtí agitátoři.

Postupně historický objekt obklopoval areál Tesly, později firmy Foxconn. Budova se přestávala používat, chátrala a zarůstala. Nyní se začala probouzet k životu. 

Od roku 2015 s pomocí dotací investovali legionáři do oprav kolem 50 milionů korun. Do rekonstrukce dávají vlastní peníze, mají i příspěvky od kraje, města a ministerstva kultury. Na kompletní dokončení bude organizace potřebovat ještě zhruba stejnou částku

Novorenesanční vila z roku 1885 léta chátrala. Původně patřila Jiřímu Larischi-Mönichovi, potomkovi uhlobaronského rodu. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína. Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu, od roku 1956 patřila společnosti Tesla, která tam měla kanceláře a sklady.

Nahlédněte s námi dovnitř a podívejte se, jak objekt vypadal před rekonstrukcí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy