Foto: Začínala ve vesnickém stánku s točenou zmrzlinou. Dnes má luxusní cukrárnu uprostřed města

Foto: Začínala ve vesnickém stánku s točenou zmrzlinou. Dnes má luxusní cukrárnu uprostřed města
Na začátku celého příběhu je tato bývalá hospoda v Zaječicích a přilehlý stánek. Před dvěma lety si Jana Novotná, někdejší šéfkuchařka pražské restaurace, oba zašlé objekty koupila a zrenovovala.
Z někdejší hospody udělala výrobnu zákusků a dortů. Také stánek prokouknul. Začala v něm kromě vlastní zmrzliny prodávat i své cukrářské kousky, kávu a další nápoje.
Na provozovnu dodnes upozorňuje pouze starý poutač se zmrzlinou, podnik nemá ani svůj vývěsní štít. Nepotřebuje to, zákazníci o něm i tak vědí. Často je zaujme díky facebookovým stránkám.
Když cukrárna s posezením na terase úderem desáté otevře, hned tu má první zákazníky. A pak už se zaměstnankyně nezastaví, ač jsme si k reportáži zrovna vybrali jeden z mála pošmourných a pršlavých dní.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 14. 8. 2018 12:09
O Zaječicích neměla většina Čechů ještě před dvěma lety ani ponětí. Dnes je vesnička na Chrudimsku pro milovníky poctivých domácích zmrzlin a zákusků pojmem. V roce 2016 si tu cukrářka Jana Novotná pronajala bývalou hospodu a starý stánek na točenou zmrzlinu a vybudovala tu své sladké království. Letos v červenci otevřela luxusní cukrárnu v centru Pardubic.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy