FOTO Vilém-Alexandr, takový (ne)normální král z Nizozemí

FOTO Vilém-Alexandr, takový (ne)normální král z Nizozemí
Vilém-Alexandr, celým jménem Willem-Alexander Claus George Ferdinand, nebo též Vilém Alexandr Nizozemský.
Nejstarší syn princezny Beatrix a jejího manžela prince Clause, narodil se 27. dubna 1967 v Utrechtu.
Coby nejstarší královnin syn byl připravován pro státnické záležitosti s vědomím, že jednoho dne převezme vládu v zemi. Studoval historii na univerzitě v Leidenu. Zajímá se o mezinárodní vodní hospodářství.
Korunní princ Vilém-Alexandr se svou matkou, královnou Beatrix, při slavnostním zahájení nového parlamentního roku v Haagu, září 2010.
Foto: Profimédia
Magazín Magazín
6. 5. 2014 8:00
Vilém-Alexandr loni přebral panovnické žezlo od své matky, populární královny Beatrix. Připomeňte si jeho rok na trůně.

Amsterdam - Nizozemský král Vilém-Alexandr přebral loni 30. dubna panovnické žezlo od své matky, populární královny Beatrix, která po 33 letech vlády abdikovala v jeho prospěch.

Vilém-Alexandr je po třech královnách prvním mužem na nizozemském trůnu od roku 1890. Po něm se však na trůn nejspíš znovu vrátí žena, neboť jeho nástupnicí je jeho nejstarší dcera, nyní desetiletá princezna Amalia.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy