Fotky: Porovnejte stoleté ozdoby s dnešními. V hradeckém muzeu jich najdete stovky

Fotky: Porovnejte stoleté ozdoby s dnešními. V hradeckém muzeu jich najdete stovky
Muzeum východních Čech v Hradci Králové uspořádalo výstavu vánočních ozdob. A to jak těch moderních...
... tak i těch klasických, leckdy i více než sto let starých. Možná je ještě řada z vás má doma.
Podobně na tom byli čeští perlaři, kteří se na výrobu vánočních ozdob zaměřili poté, co přišli o trh v Indii vlivem konkurence z Japonska. To bylo po první světové válce. Oblíbenými motivy už od 19. století přitom nebyly jen abstraktní tvary, ale i zvířata nebo později (zejména ve válečném období) i stroje jako auta, vlaky i letadla.
Výstavu najdete v této honosné ozdobě Hradce Králové od architekta Jana Kotěry.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 12. 2021 14:27
Východočeské muzeum v Hradci Králové vystavuje stovky vánočních ozdob. "Propojili jsme staré s novým a představujeme jak materiály, z kterých se dělaly vánoční ozdoby v 19. století, tak i současnou českou skleněnou produkci," představuje expozici její kurátorka Martina Vlčková. Návštěvníci tak mají možnost porovnat stoleté ozdoby s těmi současnými od českých lokálních firem. Podívejte se sami.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy