Fotky: Porovnejte stoleté ozdoby s dnešními. V hradeckém muzeu jich najdete stovky

Fotky: Porovnejte stoleté ozdoby s dnešními. V hradeckém muzeu jich najdete stovky
Muzeum východních Čech v Hradci Králové uspořádalo výstavu vánočních ozdob. A to jak těch moderních...
... tak i těch klasických, leckdy i více než sto let starých. Možná je ještě řada z vás má doma.
Podobně na tom byli čeští perlaři, kteří se na výrobu vánočních ozdob zaměřili poté, co přišli o trh v Indii vlivem konkurence z Japonska. To bylo po první světové válce. Oblíbenými motivy už od 19. století přitom nebyly jen abstraktní tvary, ale i zvířata nebo později (zejména ve válečném období) i stroje jako auta, vlaky i letadla.
Výstavu najdete v této honosné ozdobě Hradce Králové od architekta Jana Kotěry.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 12. 2021 14:27
Východočeské muzeum v Hradci Králové vystavuje stovky vánočních ozdob. "Propojili jsme staré s novým a představujeme jak materiály, z kterých se dělaly vánoční ozdoby v 19. století, tak i současnou českou skleněnou produkci," představuje expozici její kurátorka Martina Vlčková. Návštěvníci tak mají možnost porovnat stoleté ozdoby s těmi současnými od českých lokálních firem. Podívejte se sami.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 5 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy