Foto: V roce 1984 v IKEM poprvé transplantovali srdce. Třetí pacient stále žije

Foto: V roce 1984 v IKEM poprvé transplantovali srdce. Třetí pacient stále žije
První transplantaci v ČSSR a v celém tehdejším východním bloku provedl 31. ledna 1984 tým dvaceti odborníků v čele s tehdejším šéfem IKEM Vladimírem Kočandrlem Jurajem Fabiánem a kardiochirurgem Pavlem Firtem, jenž byl hlavním operatérem.
První Čechoslovák s transplantovaným srdcem Josef Divina. Po operaci žil ještě 13 let.
Profesor Firt ve zpravodajství Československé televize z roku 1984.
Druhý operovaný pacient.
Foto: IKEM
hrz hrz
30. 1. 2019 14:44
Již 35 let mají pacienti, kterým selhalo srdce, šanci na záchranu života. Lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny jako první v tehdejším Československu 31. ledna 1984 úspěšně transplantovali srdce. Prvním pacientem byl 44letý Josef Divina, který žil s novým srdcem celých 13 let. Historicky třetím v pořadí a zároveň v současnosti nejdéle žijícím pacientem s transplantovaným srdcem v České republice je dnes již 83letý Rudolf Sekava.
 

Právě se děje

před 1 minutou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy