Foto: V roce 1984 v IKEM poprvé transplantovali srdce. Třetí pacient stále žije

Foto: V roce 1984 v IKEM poprvé transplantovali srdce. Třetí pacient stále žije
První transplantaci v ČSSR a v celém tehdejším východním bloku provedl 31. ledna 1984 tým dvaceti odborníků v čele s tehdejším šéfem IKEM Vladimírem Kočandrlem Jurajem Fabiánem a kardiochirurgem Pavlem Firtem, jenž byl hlavním operatérem.
První Čechoslovák s transplantovaným srdcem Josef Divina. Po operaci žil ještě 13 let.
Profesor Firt ve zpravodajství Československé televize z roku 1984.
Druhý operovaný pacient.
Foto: IKEM
hrz hrz
30. 1. 2019 14:44
Již 35 let mají pacienti, kterým selhalo srdce, šanci na záchranu života. Lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny jako první v tehdejším Československu 31. ledna 1984 úspěšně transplantovali srdce. Prvním pacientem byl 44letý Josef Divina, který žil s novým srdcem celých 13 let. Historicky třetím v pořadí a zároveň v současnosti nejdéle žijícím pacientem s transplantovaným srdcem v České republice je dnes již 83letý Rudolf Sekava.
 

Právě se děje

před 45 minutami

Evropské státy se chystají převzít své občany ze syrských věznic

Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na severu Sýrie. Podle britského listu The Guardian se chystají podobný krok učinit i další evropské země. Turecko zahájilo 9. října ofenzívu na severu Sýrie a ve čtvrtek ji po dohodě s USA na 120 hodin pozastavilo s podmínkou, že se kurdští bojovníci musejí stáhnout z dohodnutého prostoru u hranice. Právě Kurdové střeží tábory se zajatými členy Islámského státu (IS) a jejich příbuznými.

Mezi zajatci je podle odhadů 2000 až 3000 cizinců. Belgické úřady už informovaly rodiny belgických zajatců, že se Brusel pokusí využít pětidenního příměří a belgické občany z táborů repatriovat.

O podobném kroku uvažuje také Francie a Německo. Británie, která dosud odmítala řešit osud asi 30 britských zajatců, se podle The Guardianu možná vzhledem k postupu ostatních Evropanů zachová podobně jako oni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy