Kimův plán selhal, lyžařské středisko v KLDR zeje prázdnotou

Kimův plán selhal, lyžařské středisko v KLDR zeje prázdnotou
Kimovu středisku chybí sníh.
Hotel Masikryong.
V koupelnách je vše, na co si lidé vzpomenou.
Horké lázně s vodopádem.
Foto: Aram Pan/DPRK 360
jaz
29. 10. 2014 8:00
Rozsáhlý sportovní komplex měl do země nalákat více zahraničních turistů. Po roce od otevření zeje prázdnotou.

Taehwa Peak – Areál Masik Pass slavnostně otevřel na začátku letošního roku sám severokorejský vůdce Kim Čong-un. Doufal, že do roku 2016 dokáže zvýšit počet turistů z 200 tisíc na jeden milion ročně a přilákat tak i tamní sportovce, aby v komplexu trénovali a později se účastnili i mezinárodních sportovních soutěží.

Singapurský fotograf Aram Pan nafotil areál v polovině srpna. Od svého otevření zůstává prázdný a lyžařské vleky stojí nejen kvůli nezájmu turistů, ale i zeleným kopcům bez sněhu.

"Měl jsem dovoleno fotografovat celé zařízení i rozsáhlou sbírku obrazů. Zakázáno jsem měl pouze pořizovat snímky vrtulníku a novou přistávací plochu a poslední část vlekového systému, který je nyní ve výstavbě," řekl Pan Daily Mail Australia s tím, že bydlel sám v hotelovém komplexu, a nerušeně si tak vyzkoušel lázně, nechal se ostříhat v tamním kadeřnickém salónu, zašel do posilovny a vyzkoušel i hotelovou restauraci, ve které večeřel naprosto sám.

Středisko s rozlohou 1400 hektarů vyrostlo na vrcholu Taehwa Peak poblíž přístavního města a námořní základny Wonsan za deset měsíců a se stavbou pomáhali i vojáci. 

Neochotu pomáhat diktátorskému režimu projevilo i Švýcarsko, které mělo původně dodat lyžařskému středisku vleky. Dodávky ale nakonec zrušilo a s výstavbou musela pomoci Čína.  

Další fotky Arama Pana ze Severní Koreje najdete na www.facebook.com/dprk360.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

 Kvůli spornému zákonu o hanobení čínské národní hymny obyvatelé Hongkongu opět protestují v ulicích

Policie na jejich rozehnání použila slzný plyn a ve velkém počtu střeží budovu hongkongského parlamentu, který má dnes normu projednávat, uvedla agentura DPA.

Stovky příslušníků pořádkové policie v očekávání nepokojů vztyčily kolem parlamentu dvoumetrovou bariéru. Demonstranti se však v masovém měřítku nesešli, uvedl hongkongský deník South China Morning Post. Podle něj skupinky demonstrantů ojediněle zastavovaly dopravu a policie proti nim použila slzný plyn. Zatčeno bylo 16 demonstrantů, z nichž tři jsou obviněni, že u sebe měli zápalné láhve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy