FOTO Faux pas zapomenuto. Těhotná Kate oslnila New York

Kate a William
Třídenní návštěvu zakončil princ William se svou chotí, vévodkyní Catherine, na 600. charitativní večeři na počest skotské univerzity St Andrews, kterou sami v roce 2005 absolvovali.
"Nemusím říkat, jak moc pro mě a Catherine univerzita znamená,“ řekl princ během svého proslovu u večeře, na kterou se vévodkyně oblékla do tmavě zelených šatů návrhářky Jenny Packham a smaragdových náušnic. William zvolil černý smoking s motýlkem.
Příznivci britského páru a skotské univerzity zaplatili za vstup na slavnostní akci celých deset tisíc dolarů, což je v přepočtu více jak 200 tisíc korun. Vybrané peníze poputují na financování univerzity a na stipendia sociálně slabým studentům.
Pozvání na slavnostní večeři přijala například editorka Vogue Anna Wintour nebo sestřenice prince Williama princezna Eugenie, která v New Yorku žije. Přípitku se pak chopil americký moderátor a komik Seth Meyers.
Foto: Reuters
ČTK Magazín ČTK, Magazín
Aktualizováno 10. 12. 2014 10:45
Noc před odletem do Velké Británie strávil královský pár na slavnostním večírku v Metropolitním muzeu umění. Na faux pas při focení s basketbalistou si už nikdo nevzpomněl.

New York – Britský následník trůnu přiletěl s chotí, vévodkyní Catherine, na třídenní návštěvu USA v neděli večer. Královský pár se setkal s prezidentem Barackem Obamou, zašel na basketbalový zápas a zavzpomínal na studijní léta během slavnostní večeře skotské univerzity, kde oba studovali.

Kromě návštěvy mládežnického centra si Kate a William prohlédli i památník k události 11. září roku 2001, kde vévodkyně položila padlým kytici bílých růží.

Během návštěvy se setkali i s bývalou ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou a její dcerou Chelsea. Vévodkyně nakonec nedoprovodila svého muže do Washingtonu za prezidentem Obamou, ale v rámci vlastního programu navštívila dětské centrum v Harlemu.

Kate a William se také nechali vyfotit se slavným americkým basketbalistou LeBronem Jamesem, který se ale dopustil prohřešku proti královské etiketě, protože objal vévodkyni kolem ramen.

Britský deník The Daily Telegraph v této souvislosti zmínil podobný incident, který se odehrál v dubnu roku 2009, kdy přísná pravidla pro setkávání s královskou rodinou porušila manželka amerického prezidenta Michelle Obamová. Při družném hovoru s britskou královnou Alžbětou II. ji totiž také objala kolem ramen.

Podívejte se na fotografie královského páru z oficiální návštěvy Ameriky.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy