FOTO Faux pas zapomenuto. Těhotná Kate oslnila New York

Foto: Reuters
ČTK Magazín ČTK, Magazín
Aktualizováno 10. 12. 2014 10:45
Noc před odletem do Velké Británie strávil královský pár na slavnostním večírku v Metropolitním muzeu umění. Na faux pas při focení s basketbalistou si už nikdo nevzpomněl.

New York – Britský následník trůnu přiletěl s chotí, vévodkyní Catherine, na třídenní návštěvu USA v neděli večer. Královský pár se setkal s prezidentem Barackem Obamou, zašel na basketbalový zápas a zavzpomínal na studijní léta během slavnostní večeře skotské univerzity, kde oba studovali.

Kromě návštěvy mládežnického centra si Kate a William prohlédli i památník k události 11. září roku 2001, kde vévodkyně položila padlým kytici bílých růží.

Během návštěvy se setkali i s bývalou ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou a její dcerou Chelsea. Vévodkyně nakonec nedoprovodila svého muže do Washingtonu za prezidentem Obamou, ale v rámci vlastního programu navštívila dětské centrum v Harlemu.

Kate a William se také nechali vyfotit se slavným americkým basketbalistou LeBronem Jamesem, který se ale dopustil prohřešku proti královské etiketě, protože objal vévodkyni kolem ramen.

Britský deník The Daily Telegraph v této souvislosti zmínil podobný incident, který se odehrál v dubnu roku 2009, kdy přísná pravidla pro setkávání s královskou rodinou porušila manželka amerického prezidenta Michelle Obamová. Při družném hovoru s britskou královnou Alžbětou II. ji totiž také objala kolem ramen.

Podívejte se na fotografie královského páru z oficiální návštěvy Ameriky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy