FOTO Faux pas zapomenuto. Těhotná Kate oslnila New York

Kate a William
Třídenní návštěvu zakončil princ William se svou chotí, vévodkyní Catherine, na 600. charitativní večeři na počest skotské univerzity St Andrews, kterou sami v roce 2005 absolvovali.
"Nemusím říkat, jak moc pro mě a Catherine univerzita znamená,“ řekl princ během svého proslovu u večeře, na kterou se vévodkyně oblékla do tmavě zelených šatů návrhářky Jenny Packham a smaragdových náušnic. William zvolil černý smoking s motýlkem.
Příznivci britského páru a skotské univerzity zaplatili za vstup na slavnostní akci celých deset tisíc dolarů, což je v přepočtu více jak 200 tisíc korun. Vybrané peníze poputují na financování univerzity a na stipendia sociálně slabým studentům.
Pozvání na slavnostní večeři přijala například editorka Vogue Anna Wintour nebo sestřenice prince Williama princezna Eugenie, která v New Yorku žije. Přípitku se pak chopil americký moderátor a komik Seth Meyers.
Foto: Reuters
ČTK Magazín ČTK, Magazín
Aktualizováno 10. 12. 2014 10:45
Noc před odletem do Velké Británie strávil královský pár na slavnostním večírku v Metropolitním muzeu umění. Na faux pas při focení s basketbalistou si už nikdo nevzpomněl.

New York – Britský následník trůnu přiletěl s chotí, vévodkyní Catherine, na třídenní návštěvu USA v neděli večer. Královský pár se setkal s prezidentem Barackem Obamou, zašel na basketbalový zápas a zavzpomínal na studijní léta během slavnostní večeře skotské univerzity, kde oba studovali.

Kromě návštěvy mládežnického centra si Kate a William prohlédli i památník k události 11. září roku 2001, kde vévodkyně položila padlým kytici bílých růží.

Během návštěvy se setkali i s bývalou ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou a její dcerou Chelsea. Vévodkyně nakonec nedoprovodila svého muže do Washingtonu za prezidentem Obamou, ale v rámci vlastního programu navštívila dětské centrum v Harlemu.

Kate a William se také nechali vyfotit se slavným americkým basketbalistou LeBronem Jamesem, který se ale dopustil prohřešku proti královské etiketě, protože objal vévodkyni kolem ramen.

Britský deník The Daily Telegraph v této souvislosti zmínil podobný incident, který se odehrál v dubnu roku 2009, kdy přísná pravidla pro setkávání s královskou rodinou porušila manželka amerického prezidenta Michelle Obamová. Při družném hovoru s britskou královnou Alžbětou II. ji totiž také objala kolem ramen.

Podívejte se na fotografie královského páru z oficiální návštěvy Ameriky.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy