Foto: Unikátní snímky Pražského jara 1968 v knize Františka Emmerta

Foto: Unikátní snímky Pražského jara 1968 v knize Františka Emmerta
Brežněv dal původně reformnímu křídlu komunistů v čele s Alexanderem Dubčekem volnou ruku. Jenže ani jeden netušili, kam až reformy v zemi zajdou.
Třeba i díky legendárnímu sjezdu československých spisovatelů nebo prohlášení Dva tisíce slov, napsané spisovatelem a novinářem Ludvíkem Vaculíkem (na snímku).
Manifest "Dva tisíce slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem" vyšel 27. června 1968 v Literárních listech a v několika denících. Vyzýval k pokračování reforem.
Během  Pražského jara 1968 enormně rychle rostla popularita hlavní tváře reformních komunistů - Alexandera Dubčeka. Lidé do něj vkládali veškeré naděje.
Foto: Vladimír Lammer
Magazín Magazín
5. 2. 2018 7:40
Autorem snímků je legendární český fotograf Vladimír Lammer, první obrazový redaktor v historii československé žurnalistiky.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy