FOTO Stromem roku 2014 je Julinka. Vypadá jako pětihlavá saň

Strom roku 2014: borovice  z Velkých Opatovic na Blanensku.
Podle pamětníků se borovici říkalo Julinka, protože pod ní na bílé lavičce sedávala hraběnka Julie Herbersteinová, poslední majitelka opatovického panství, pravnučka druhé manželky Napoleona Bonaparta.
Raritně větvená borovice připomíná pětihlavou saň a také pověst mluví o tom, že se jedná o zakletého draka, se kterým bojoval svatý Jiří, jemuž je zasvěcený místní kostel.
2. místo (8 088 hlasů, 24 456 Kč) – Skomelský dub (Plzeňský kraj, Skomelno). Tento dub letní je 310 let starý a obvod jeho kmene měří 630 cm. Najdeme ho u obce Skomelno u cesty směřující do přírodního parku Radeč.
Starý dub tu stál od nepaměti a děti z blízkého i dalekého okolí si k němu chodily hrát. Mezi nimi i Petr Chrz, který si na něj po čase vzpomněl a znovu ho navštívil. Majestátní dub jej okouzlil, a proto se rozhodl požádat o jeho památkovou ochranu. Přestože se nepodařilo dub vyhlásit za památný z důvodu nesouhlasu vlastníka pozemku, prohlásila ho obec Skomelno alespoň za významný.
Foto: Lenka Grossmannová
Magazín Zuzana Hronová Magazín, Zuzana Hronová
22. 10. 2014 16:22
Rostou staletí, pamatují mnohé a lidé si jich už opět začínají vážit. Seznamte se s nejkrásnějšími stromy České republiky.

FotogalerieStromem roku 2014 je borovice  z Velkých Opatovic na Blanensku. Ve finále zvítězila mezi dvanáctkou stromů z devíti krajů České republiky.

Celkový počet hlasů dosáhl bezmála 60 tisíc, z nichž skoro polovinu (24 834 hlasů) získala vítězná borovice. Druhé místo obsadil s 8 088 hlasy Skomelský dub z Rokycanska, třetí skončil s 6 714 hlasy Dub rodiny z Pitína na Uherskohradišťsku.

Raritně větvená a 250 let stará borovice připomíná pětihlavou saň a také pověst mluví o tom, že se jedná o zakletého draka, se kterým bojoval svatý Jiří, jemuž je zasvěcený místní kostel.

Podle pamětníků se borovici říkalo Julinka, protože pod ní na bílé lavičce sedávala hraběnka Julie Herbersteinová, poslední majitelka opatovického panství, pravnučka druhé manželky Napoleona Bonaparta.

Hlasování v soutěži bylo zpoplatněné a výtěžek, který si mezi sebe jednotliví finalisté rozdělí, činí 185 tisíc korun. Výsledky ankety jsou dostupné na www.stromroku.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy