reklama
 
 

FOTO Stromem roku 2014 je Julinka. Vypadá jako pětihlavá saň

22. 10. 2014 16:22
Rostou staletí, pamatují mnohé a lidé si jich už opět začínají vážit. Seznamte se s nejkrásnějšími stromy České republiky.

FotogalerieStromem roku 2014 je borovice  z Velkých Opatovic na Blanensku. Ve finále zvítězila mezi dvanáctkou stromů z devíti krajů České republiky.

Celkový počet hlasů dosáhl bezmála 60 tisíc, z nichž skoro polovinu (24 834 hlasů) získala vítězná borovice. Druhé místo obsadil s 8 088 hlasy Skomelský dub z Rokycanska, třetí skončil s 6 714 hlasy Dub rodiny z Pitína na Uherskohradišťsku.

Raritně větvená a 250 let stará borovice připomíná pětihlavou saň a také pověst mluví o tom, že se jedná o zakletého draka, se kterým bojoval svatý Jiří, jemuž je zasvěcený místní kostel.

Podle pamětníků se borovici říkalo Julinka, protože pod ní na bílé lavičce sedávala hraběnka Julie Herbersteinová, poslední majitelka opatovického panství, pravnučka druhé manželky Napoleona Bonaparta.

Hlasování v soutěži bylo zpoplatněné a výtěžek, který si mezi sebe jednotliví finalisté rozdělí, činí 185 tisíc korun. Výsledky ankety jsou dostupné na www.stromroku.cz.

autoři: Magazín, Zuzana Hronová | 22. 10. 2014 16:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama