Foto: Tak vypadala cesta Marka Hilšera z laboratoře pod Hrad a do Senátu

Foto: Tak vypadala cesta Marka Hilšera z laboratoře pod Hrad a do Senátu
Marek Hilšer absolvoval bakalářské studium mezinárodních vztahů na FSV UK, pak si ale řekl, že nechce vstoupit do politiky tak mladý a nejprve se naučí pořádnému řemeslu - třeba medicíně. (Fotografie z jeho stáže v nemocnici v keňském Itibu.)
Lákalo ho porodnictví, nakonec ale z toho byl výzkum v oblasti mozkových nádorů. (Fotografie z jeho stáže v nemocnici v keňském Itibu.)
Pak se ale od medicíny dostal zpět k politice. To když ho začal znepokojovat vývoj v České republice a chtěl podpořit nějakého mladého prezidentského kandidáta ze své generace. Když se ale nikdo takový neobjevil, šel do toho sám, zkrátka jako člověk z ulice.
Podle něj bylo těžké získat si důvěru nejen občanů, ale i médií. "Musel jsem novináře přesvědčit, že nejsem nějaký magor," vysvětluje v nadsázce.
Foto: Matej Slávik
hrz hrz
14. 3. 2019 7:01
Ještě před pár roky ho znal jen úzký okruh lidí z lékařské fakulty, z Akademického senátu Univerzity Karlovy, z výzkumných laboratoří či z porodnice u Apolináře. Bez větších finančních prostředků se dokázal dostat do širokého povědomí občanů a oslovit je. Nedávno vyhrál volby do Senátu a nyní přemýšlí o další kandidatuře na Hrad.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy