Foto: Tak vypadá opera o Stalinově pomníku a tragickém osudu jeho sochaře

Foto: Tak vypadá opera o Stalinově pomníku a tragickém osudu jeho sochaře
Tvůrci opery Žádný člověk: Zprava skladatel a dirigent Jiří Kadeřábek, režisérka a spolutvůrkyně libreta Katharina Schmitt, pěvkyně Eliška Gattringerová a pěvec Josef Škarka.
V sólových partech vystoupí Eliška Gattringerová (soprán), Sylva Čmugrová (mezzosoprán), Jan Mikušek (kontratenor), Jakub Tolaš (baryton) a Josef Škarka (bas).
Děj nás zavede do budovatelské éry 50. let.
Život Otakara Švece je pozoruhodně tragický: jako každý sochař své doby se musel zúčastnit soutěže o pomník na počest Stalinových 70. narozenin. Nechtěl však vyhrát, a odevzdal proto přehnaně monumentální, v podstatě nerealizovatelný návrh.
Foto: Patrik Borecký.
Magazín Patrik Borecký, Magazín
31. 3. 2017 8:31
Národní divadlo uvedlo na Nové scéně světovou premiéru opery Žádný člověk. Dílo, jež pojednává o tragickém osudu sochaře Otakara Švece a jeho posledního výtvoru (Stalinova pomníku na Letné) se divákům představuje pod taktovkou samotného skladatele Jiřího Kadeřábka. Důležitou roli ve scénografii hraje Stalinova hlava, kteoru divadlu věnovala Česká televize po natáčení filmu Monstrum.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy