Foto: Tak vypadá opera o Stalinově pomníku a tragickém osudu jeho sochaře

Foto: Tak vypadá opera o Stalinově pomníku a tragickém osudu jeho sochaře
Tvůrci opery Žádný člověk: Zprava skladatel a dirigent Jiří Kadeřábek, režisérka a spolutvůrkyně libreta Katharina Schmitt, pěvkyně Eliška Gattringerová a pěvec Josef Škarka.
V sólových partech vystoupí Eliška Gattringerová (soprán), Sylva Čmugrová (mezzosoprán), Jan Mikušek (kontratenor), Jakub Tolaš (baryton) a Josef Škarka (bas).
Děj nás zavede do budovatelské éry 50. let.
Život Otakara Švece je pozoruhodně tragický: jako každý sochař své doby se musel zúčastnit soutěže o pomník na počest Stalinových 70. narozenin. Nechtěl však vyhrát, a odevzdal proto přehnaně monumentální, v podstatě nerealizovatelný návrh.
Foto: Patrik Borecký.
Magazín Patrik Borecký, Magazín
31. 3. 2017 8:31
Národní divadlo uvedlo na Nové scéně světovou premiéru opery Žádný člověk. Dílo, jež pojednává o tragickém osudu sochaře Otakara Švece a jeho posledního výtvoru (Stalinova pomníku na Letné) se divákům představuje pod taktovkou samotného skladatele Jiřího Kadeřábka. Důležitou roli ve scénografii hraje Stalinova hlava, kteoru divadlu věnovala Česká televize po natáčení filmu Monstrum.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
Další zprávy