Foto: Český tramping slaví sto let. Zažil romantiku osad i pronásledování od StB

Foto: Český tramping slaví sto let. Zažil romantiku osad i pronásledování od StB
Tady to všechno v roce 1918 začalo. První trampská osada - Ztracená naděje ve Svatojánských proudech. Toto místo už dávno neexistuje, ve 40. letech bylo zaplaveno Štěchovickou přehradní nádrží. Její název "Ztracenka" je tak trochu symbolický...
První předzvěsti trampingu vidíme již před 1. světovou válkou - stále oblíbenější zábavou byly skauting, Sokol, turistika a toulky přírodou. První trampové většinou začínali ve Skautu, ale cítili se příliš svázaní jeho pravidly. Jejich ideálem byla svoboda Divokého západu.
Část společnosti první republiky nebyla z trampů nadšená. Někteří se na ně dívali skrz prsty kvůli "nevázaným mravům" či zahálce. Vadili i některým skautům, kterým dělali "špatnou reklamu". Laická veřejnost si je totiž často pletla a trampové se přitom ne vždy chovali jako "vzor ctnosti". Toto je parodická odpověď trampů na předsudky společnosti.
K oblíbeným činnostem na trampských osadách patřilo řezbářství. Výstava Století trampingu nabízí i tento slavný totem, který vyřezal Frank Němec - jeden ze zakladatelů osady Ztracená naděje a jeden z prvních českých trampů, kterého známe jménem.
Foto: Etnografické oddělení Národního muzea
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 7. 2018 11:34
Byli mladí, obdivovali svobodu Divokého západu, skauting jim byl příliš těsný. Vyráželi do přírody, stavěli sruby, zakládali osady, zpívali písně, sportovali. Začali si říkat trampové. Počátek československého trampingu bývá spojován se založením první klasické trampské osady Ztracená naděje ve Svatojánských proudech v roce 1918. Tramping se postupně stal jednou z nejvýznamnějších subkultur u nás. Zrodil se fenomén, jenž ovlivnil životy desítek tisíc lidí a který nyní představuje výstava Století trampingu. Od začátku července 2018 až do konce března 2020 ji můžete vidět v Národopisném muzeu v pražském Letohrádku Kinských.
 

Právě se děje

Další zprávy