FOTO Záprdek, šidítko, cucák. Domluvíte se v Česku?

FOTO Záprdek, šidítko, cucák. Domluvíte se v Česku?
Foto: Český jazykový atlas / Ústav pro jazyk český
Magazín Magazín
28. 5. 2014 10:00
Víte, kde prase rufe, kde kňurčí a kde krochní? Podívejte se na nářeční rozdíly do Českého jazykového atlasu.

Praha - Český jazykový atlas podává pohled na územní rozrůznění českých nářečí a běžné mluvy.

Vydání atlasu znamenalo pro českou dialektologii vyvrcholení badatelských snah několika generací a navazuje na více než stoletou tradici vlastního oboru. Dílo je založeno na výsledcích rozsáhlého výzkumu konaného na celém území českého národního jazyka.

Podívejte se na ukázku z Českého jazykového atlasu do galerie, kde se mimo jiné dozvíte, že říkat prarodičům "babka" či "dědek" není v některých částech České republiky neslušné.

Pro lepší rozlišení klikněte u obrázku na symbol lupy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České dráhy odškodní účastníky nehody u Perninku i pozůstalé po dvou obětech

České dráhy jsou připraveny co nejrychleji vyplatit odškodnění i náhradu škody účastníkům nehody u Perninku na Karlovarsku i pozůstalým po dvou obětech. České dráhy provozují oba osobní vlaky, které se na trati v úterý čelně srazily. Při nehodě dva lidé zemřeli, devět bylo těžce a středně těžce zraněno. Podle Drážní inspekce jeden z vlaků nepočkal na křižování ve stanici Pernink.

"Prosíme všechny přímé účastníky této události a rodinné příslušníky obětí, aby nás kontaktovali na e-mailu [email protected], abychom jim mohli poskytnout veškeré informace a pomoci jim. České dráhy jsou připraveny co nejrychleji vyplatit odškodnění i náhradu hmotných škod," uvedla mluvčí společnosti Vanda Rajnochová. Dodala, že pravidla odškodnění upravuje platná legislativa a výše je závislá na závažnosti zdravotní újmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy