Foto: Čirá radost z nebeských úkazů. Tak vidí vesmír amatérští pozemšťané

Foto: Čirá radost z nebeských úkazů. Tak vidí vesmír amatérští pozemšťané
A ještě jeden snímek od vítězného autora, rovněž z Konské: "Můj vesmír". Získal čestné uznání v kategorii Astrofoto dospělých.
"Úplné zatmění Měsíce nad Slavkovským štítem v Tatrách". Vítěz kategorie Astrofoto dospělých.
"Roj meteoritů", Šumava, 2. místo v  kategorii Astrofoto dospělých.
"Levandulová planeta", Malé Leváre na Slovensku,  3. místo v kategorii Astrofoto dospělých.
Foto: Pavol Kostolný
hrz hrz
27. 3. 2019 6:34
Za úspěšnou mezinárodní fotosoutěží Pohlednice z mého vesmíru stojí knihovna v maličké obci Mokré v podhůří Orlických hor a zdejší knihovnice a kronikářka Dagmar Honsnejmanová, alias Bludička Mokřinka. Podívejte se na ukázku ze soutěžních snímků.

V obci Mokré, ležící pod Orlickými horami nedaleko Opočna, žije 150 stálých obyvatel. Ovšem její knihovna U Mokřinky je populárním hybatelem kulturního a společenského života, jež dalece přesahuje nejen hranice regionu, ale i Česka.

Za své rozmanité aktivity získala v roce 2014 titul Knihovna roku. Nyní uspořádala již pátý ročník mezinárodní fotografické soutěže, tentokrát na téma Pohlednice z mého vesmíru. Spolupracovala s Českou astronomickou společností či s pardubickou hvězdárnou a přišly jí dvě stovky fotek, a to i třeba ze Švýcarska.

Nejen za tímto projektem stojí zdejší knihovnice a kronikářka Dagmar Honsnejmanová, alias Bludička Mokřinka. Podívejte se na ukázku ze soutěžních snímků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy