Chtěli zbořit tabu a na stará kolena se staly herečkami

Chtěli zbořit tabu a na stará kolena se staly herečkami
Na počátku byl nápad občanského sdružení Porte udělat v rámci projektu Fresh senior divadelní dílny pro důchodce.
Přihlásili se statečné ženy a začaly zkoušet Záhořovo lože od Karla Jaromíra Erbena pod vedením režiséra Petra Pochopa a  lektorky Juliány Vališkové.
Účastnice divadelního kurzu se začaly rychle měnit v herečky. Cesta to byla o to náročnější, že představení pod názvem "Zaručeně čerstvá Kytice" bylo pojato velmi avantgardně.
Na konci jejich trnité cesty ovšem byla premiéra v divadle Semafor s bouřlivými ovacemi. "Pozitivní ohlas u všech zúčastněných však prázdninový projekt rozšířil do nečekaných rozměrů. Vzhledem k velkému zájmu ze stran diváků byly 3. září v divadle Semafor uvedeny v plně zaplněném hledišti hned dvě premiéry tohoto osobitého představení a v obou případech se jednalo o skvělý zážitek jak pro herce, tak pro diváky. Největší odměnou všem, kteří se na vzniku tohoto projektu podíleli, byly bouřlivé ovace vestoje," popisuje organizátorka divadelního projektu Alžběta Těšitelová z občanské sdružení Porte.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Zuzana Hronová Vojtěch Marek, Zuzana Hronová
12. 9. 2014 20:30
Seniorky z Prahy 6 v dejvickém divadle Semafor dokázaly, že s divadlem se dá začít v každém věku. Třeba v sedmdesáti. Podívejte se na fotoreportáž z jejich zkoušky.

Fotogalerie - Zpočátku to měla být divadelní dílna pro seniory pod vedením zkušených lektorů Petra Pochopa a Juliány Vališkové. Aby měl projekt nějaký smysl, na jeho konci byla naplánovaná premiéra a zároveň derniéra hry v divadle Semafor.

Do náročné inscenace Zaručeně čerstvé Kytice na motivy Záhořova lože od Karla Jaromíra Erbena se  ženy natolik "zakously", že vznikl regulérní divadelní spolek, který se rozhodně nechystá rozpustit. Tyhle dámy v pokročilém věku začalo bavit hrát (si) na jevišti a třeba i trochu exhibovat před vyprodaným sálem. Svědčí o tom i následující fotografie ze zkoušky v Divadle Semafor.

Po první premiéře musely dámy pro velký úspěch přidat ještě druhou premiéru. Dotřetice odehrají "Záhoře" symbolicky 1. října v Den seniorů na Fresh Senior Festivalu u Písecké brány na Hradčanech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy