Chtěli zbořit tabu a na stará kolena se staly herečkami

Chtěli zbořit tabu a na stará kolena se staly herečkami
Na počátku byl nápad občanského sdružení Porte udělat v rámci projektu Fresh senior divadelní dílny pro důchodce.
Přihlásili se statečné ženy a začaly zkoušet Záhořovo lože od Karla Jaromíra Erbena pod vedením režiséra Petra Pochopa a  lektorky Juliány Vališkové.
Účastnice divadelního kurzu se začaly rychle měnit v herečky. Cesta to byla o to náročnější, že představení pod názvem "Zaručeně čerstvá Kytice" bylo pojato velmi avantgardně.
Na konci jejich trnité cesty ovšem byla premiéra v divadle Semafor s bouřlivými ovacemi. "Pozitivní ohlas u všech zúčastněných však prázdninový projekt rozšířil do nečekaných rozměrů. Vzhledem k velkému zájmu ze stran diváků byly 3. září v divadle Semafor uvedeny v plně zaplněném hledišti hned dvě premiéry tohoto osobitého představení a v obou případech se jednalo o skvělý zážitek jak pro herce, tak pro diváky. Největší odměnou všem, kteří se na vzniku tohoto projektu podíleli, byly bouřlivé ovace vestoje," popisuje organizátorka divadelního projektu Alžběta Těšitelová z občanské sdružení Porte.
Foto: Vojtěch Marek
Seniorky z Prahy 6 v dejvickém divadle Semafor dokázaly, že s divadlem se dá začít v každém věku. Třeba v sedmdesáti. Podívejte se na fotoreportáž z jejich zkoušky.

Fotogalerie - Zpočátku to měla být divadelní dílna pro seniory pod vedením zkušených lektorů Petra Pochopa a Juliány Vališkové. Aby měl projekt nějaký smysl, na jeho konci byla naplánovaná premiéra a zároveň derniéra hry v divadle Semafor.

Do náročné inscenace Zaručeně čerstvé Kytice na motivy Záhořova lože od Karla Jaromíra Erbena se  ženy natolik "zakously", že vznikl regulérní divadelní spolek, který se rozhodně nechystá rozpustit. Tyhle dámy v pokročilém věku začalo bavit hrát (si) na jevišti a třeba i trochu exhibovat před vyprodaným sálem. Svědčí o tom i následující fotografie ze zkoušky v Divadle Semafor.

Po první premiéře musely dámy pro velký úspěch přidat ještě druhou premiéru. Dotřetice odehrají "Záhoře" symbolicky 1. října v Den seniorů na Fresh Senior Festivalu u Písecké brány na Hradčanech.

 

Právě se děje

před 1 minutou

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 MW. Dodavatelem technologie bude GE Renewable Energy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy