Fotky: Náročná rekonstrukce Národního muzea. Chystá se tunel pod magistrálou i zastřešení dvora

Vnitřek Národního muzea spolu s vystavěným pomocným lešením nabízí výjimečnou podívanou. Rekonstrukce dominanty Václavského náměstí probíhá od suterénu po střechu.
Již v polovině července byly sneseny čtyři pískovcové alegorické sochy. Jedna vážila mezi 1,2 a 1,7 tunami.
Použit byl zřejmě nejvyšší jeřáb v centru Prahy, s jehož pomocí se pracuje i s dalšími většími objekty. Zde, o měsíc později, už je umístěn uvnitř muzea.
Zčásti původní a zčásti nové kusy balustrády připravené na opětovné usazení. Na nové byl užit božanovský pískovec. Najít kámen podobný původnímu nebylo vůbec snadné, protože i v rámci jednoho lomu se vzhled kamene po několika metrech liší – dohledat tedy odpovídající materiál po více než sto letech nebyla samozřejmost.
Důkladné zabezpečení slouží jednak k ochraně nepovolaných před úrazem, ale i k ochraně památky před lidmi. Ani dělníci se nedostanou do částí budovy, kde nemají pracoviště.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Martin Svoboda Jakub Plíhal, Martin Svoboda
22. 8. 2016 9:15
Historická budova Národního muzea prodělává náročnou a již nezbytnou kompletní rekonstrukci. Krom obnovy původní podoby dojde i k úpravám zvyšujícím komfort. Bude vybudován tunel mezi starou a novou budovou a dojde k zastřešení vnitřní dvorany. Aktuálně.cz navštívilo stavbu v doprovodu hlavního stavbyvedoucího Jaroslava Kaliny, který nás provedl muzeem od jeho podzemních technických místností až po střechu.
 

Právě se děje

Další zprávy