Hedvábí z Číny nestačí. Tak oživuje bource murošového Itálie

Hedvábí z Číny nestačí. Tak oživuje bource murošového Itálie
Ve výzkumném zemědělském středisku v Padově se snaží obnovit výrobu hedvábí, která má v Itálii tisíciletou tradici.
Bourec morušový je noční motýl, který se ve volné přírodě již nevyskytuje. Ke své reprodukci už potřebuje pomoc člověka.
Bourec morušový se dostal do Itálie po takzvané Hedvábné stezce z Číny, která v současné době zastává 85 procent světové produkce hedvábí.
Vrchol produkce zaznamenali začátkem 19. století, kdy produkce činila 60 tisíc tun zámotků ročně.
Foto: Reuters
jaz
3. 8. 2015 8:45
Itálie se snaží pozvednout tradici hedvábnictví. Podívejte se, jak vzniká hedvábí ve výzkumném středisku.

Padova – Bourec morušový, noční motýl, který se ve volné přírodě již nevyskytuje, se nejvíce chová na území Číny a Íránu, ale kvůli poklesu produkce hedvábí se i v Evropě snaží obnovit tradici výroby, informovala agentura Reuters.

V zemědělském výzkumném středisku v italské Padově mají 200 různých genetických typů bource morušového, přesto loni sklidili pouhých 800 gramů, což je stále zanedbatelné číslo oproti čínským 130 tisícům tunám z roku 2013.

Kromě výroby hedvábných látek pro módní průmysl se ale zámotky bource morušového používají i v kosmetice. "Použití italského hedvábí je velmi důležité, protože víme, kdo ho vyrábí a jak. Pro naše účely potřebujeme extra čisté zámotky," vysvětluje výrobce pleťových čisticích přípravků Di Grazia.

 

Právě se děje

Další zprávy