Hedvábí z Číny nestačí. Tak oživuje bource murošového Itálie

Hedvábí z Číny nestačí. Tak oživuje bource murošového Itálie
Ve výzkumném zemědělském středisku v Padově se snaží obnovit výrobu hedvábí, která má v Itálii tisíciletou tradici.
Bourec morušový je noční motýl, který se ve volné přírodě již nevyskytuje. Ke své reprodukci už potřebuje pomoc člověka.
Bourec morušový se dostal do Itálie po takzvané Hedvábné stezce z Číny, která v současné době zastává 85 procent světové produkce hedvábí.
Vrchol produkce zaznamenali začátkem 19. století, kdy produkce činila 60 tisíc tun zámotků ročně.
Foto: Reuters
jaz
3. 8. 2015 8:45
Itálie se snaží pozvednout tradici hedvábnictví. Podívejte se, jak vzniká hedvábí ve výzkumném středisku.

Padova – Bourec morušový, noční motýl, který se ve volné přírodě již nevyskytuje, se nejvíce chová na území Číny a Íránu, ale kvůli poklesu produkce hedvábí se i v Evropě snaží obnovit tradici výroby, informovala agentura Reuters.

V zemědělském výzkumném středisku v italské Padově mají 200 různých genetických typů bource morušového, přesto loni sklidili pouhých 800 gramů, což je stále zanedbatelné číslo oproti čínským 130 tisícům tunám z roku 2013.

Kromě výroby hedvábných látek pro módní průmysl se ale zámotky bource morušového používají i v kosmetice. "Použití italského hedvábí je velmi důležité, protože víme, kdo ho vyrábí a jak. Pro naše účely potřebujeme extra čisté zámotky," vysvětluje výrobce pleťových čisticích přípravků Di Grazia.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy