FOTO Nevšední hřbitov. Na Ukrajině leží ladem stovky tanků

jaz
4. 3. 2014 11:27
Nedaleko ruské hranice se nachází poněkud netradiční hřbitov. V prostoru bývalé továrny jsou ponechány ladem stovky kdysi bojeschopných tanků.
Foto: Profimédia

Charkov - Více jak 400 tanků zažilo svou největší slávu v době existence Sovětského svazu. Od té doby rezivějí, rozpadají se a zarůstají trávou ve střeženém objektu města Charkov, zhruba dvacet kilometrů od ruských hranic.

Osmnáctiletému fotografovi Pavlovi Itkinovi se ale podařilo utajovaný prostor vrakoviště najít a pořídit exkluzivní fotografie bojových vozidel, motorů i součástek k jejich opravě.

"Když jsem se dostal dovnitř, chodil jsem mezi železnými monstry asi dvě hodiny. Byl jsem ohromen rozlehlostí areálu," řekl Daily Mail fotograf.

Převážně jsou k vidění tanky T-64, T-72 nebo T-80, které pocházejí z továrny v Charkově, kde se během nedávných dnů konal sjezd proruských aktivistů, kteří volají pro připojení oblasti k Rusku.

Přestože vzorně vyrovnané tanky vypadají, že mají co nevidět vyrazit do boje, Ukrajina na jejich modernizace nemá prostředky.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy