FOTO Nový český film Osmy je herecký koncert Ivana Trojana

Foto: Jef Kratochvíl / Česká televize
Petra Jansová Petra Jansová
1. 1. 2014 12:59
Nový film České televize s názvem Osmy se odehrává na přelomu 70. a 80. let minulého století.

Příběh normalizačního úředníka, který nedopatřením podepíše Chartu 77, natočil režisér Jiří Strach podle scénáře Marka Epsteina.

Postavu tuctového normalizačního úředníka ztvárnil Ivan Trojan. A kromě něho se ve snímku představí například Jiří Dvořák, Zuzana Kajnarová, Zuzana Stivínová, Josef Dvořák, Miroslav Krobot, Tomáš Töpfer nebo Simona Babčáková.

Černá komedie se odehrává v roce 1980. Pár měsíců po tom, co Richard (Ivan Trojan) v opilosti podepsal Chartu 77 a od té doby zažívá jeden smolný okamžik za druhým. 

"Náš hrdina má ve filmu prostě den blbec, ve kterém se mu na hlavu sesype úplně všechno, co doposud stavěl. Chvatně se snaží uvést vše zpět do původního stavu. Jak ale nakonec sami diváci uvidí, někdy jsou pohromy k něčemu dobré," prozradil v rozhovoru pro Českou televizi kreativní producent David Ziegelbauer.

Film je pojmenován podle zubů a režisér Jiří Strach k tomu dodal na vysvětlenou: "Náš hrdina je nejen konfrontován se strachem z komunistů a s následky svého nerozvážného podpisu, ale ještě se strachem z trhání zubů – osmiček, což ho ten den čeká. Překoná, nepřekoná vlastní strach a dokážeme to my sami? O tom je náš film."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy