Omšelé, krásné a tajemné Sudety očima poutníka. Netradiční fotoprůvodce Bruntálskem

Omšelé, krásné a tajemné Sudety očima poutníka. Netradiční fotoprůvodce Bruntálskem
Ryžoviště
Tvrdkov-Ruda
Město Albrechtice – Žáry
Bývalá chata Alfrédka, Stará Ves
Foto: Ondřej Durczak / Ukázka z knihy Ondřeje Durczaka a Jiřího Siostrzonka "Bruntálsko. Alternativní fotografický průvodce", které vydalo nakladatelství FotoD. v roce 2022
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
Aktualizováno 20. 2. 2022 19:30
Fotograf Ondřej Dur­czak se už léta toulá po Bruntálsku a zaznamenává jeho podobu očima člověka, který je v tomto kraji doma. V podhůří Jeseníků nefotí idealizované krajiny, ale snaží se zachytit skutečnost. "Tak to vidím já a přiznávám, že je mi tento kraj srdečně blízko," říká v nové knize Bruntálsko - Alternativní fotografický průvodce, kterou připravil s Jiřím Siostrzonkem.

Kniha, která právě vyšla, nabízí pohledy do krajiny, záběry chátrajících staveb a především specifickou poezii Bruntálska. "Ondřej Durczak mapuje kulturní, rekreační, historické, sakrální, administrativní, bytové a výrobní objekty, užitkovou i volnou krajinu, dopady tvrdého turismu, bizarní surrealistická zátiší, zkrátka zaznamenává širší i užší životní prostředí, které lidé na Bruntálsku zdědili a postupem času proměnili k obrazu svému," vysvětluje sociolog Jiří Siostrzonek, který je autorem textu v publikaci.

Autoři knihy se netají tím, že nechtěli vytvořit klasický turistický místopis. Vzhledem k tomu, že kniha vznikla na Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, má samozřejmě jiný cíl. "Chceme podat subjektivní zprávu o kulturní krajině na Bruntálsku bez ohledu na estetické preference," konstatuje v úvodu publikace Siostrzonek.

Publikace je výjimečná v tom, že o podobný projekt se zatím ještě nikdo nepokusil. "O nelítostných osudech kulturní krajiny Bruntálska a jejich obyvatel bylo již napsáno v rámci mapování historie Sudet mnoho textů, ale vizuálnímu zobrazení tohoto regionu se fotografové systematicky příliš nevěnovali," konstatuje Siostrzonek.

Ondřej Durczak ve svých fotografiích nic nepřikrašluje, nechválí, nekritizuje ani se ničemu nevysmívá. Pečlivě zaznamenává skutečnost, která je pro většinu obyvatel na Brutntálsku tak všední, že jí vlastně ani nevěnují příliš pozornosti. "Tak to je, tak to vidím já a zároveň přiznávám, že je mi tento kraj srdečně blízko," říká.

"Prostor zdejšího regionu v interpretaci fotografa Ondřeje Durczaka má podobu spektra duhy s paletou nálad od přívětivé laskavosti až k varovné úzkosti. Je mu blízká role fotografa - poutníka, který nepodlehl zběsilému trendu tvrdého turismu a ani se nestal lovcem atrakcí," vysvětluje Jiří Siostrzonek a upozorňuje, že autor snímků nepropadá ani nostalgii, ani urbexové posedlosti.

O knize:

Bruntálsko. Alternativní fotografický průvodce. Ondřej Durczak a Jiří Siostrzonek, vydal Ondřej Durczak - FotoD, rok vydání 2022. Brožovaná vazba bez přebalu, 60 stran formátu 193 × 240 mm, 180 fotografií. Dostupné v knižní distribuci, cena se pohybuje kolem 300 Kč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy