Fotky: Tak dnes vypadá procesí poutníků. Modlí se i za české politiky, aby dobře spravovali zemi

Neratovská korouhev v cíli svého putování.
Tradice náboženských poutí pochází již z doby předkřesťanské. Mezi křesťany byly nejpopulárnější v 17. století v době baroka. Z této doby také pochází velká část menších duchovních staveb v krajině - kapliček, sošek, božích muk...
Kolem nich vedou náboženská procesí, u nich se poutníci modlí růženec.
V roce 2011 byla v Orlických horách tradice procesí obnovena. I dnešní poutníci vycházejí z Rokytnice v Orlických horách a míří do Neratova, do poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie.
V čele procesí jde poutník s korouhví. Tato vznikla teprve v roce 2017 a znázorňuje právě akt nanebevzetí Panny Marie. Je vytepaný z kovu, podobně jako originál tohoto uměleckého kousku, jenž je zavěšen v neratovském kostele na místě původního oltářního obrazu.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
16. 8. 2018 17:34
Procesí poutníků zažívala svůj "boom" v 17. století, v dnešní době se tradice zvolna vrací. Může v dnešní moderní a uspěchané době ještě oslovit lidi pomalé putování krajinou a opakované modlitby na jednotlivých poutních místech? "Funguje to i dnes. Člověk se zpomalí, pozastaví, uvědomí si, jak si žije dobře, a poděkuje za to," říká jedna z poutnic, jež se účastnila procesí z Rokytnice v Orlických horách do Neratova. Neratovské poutní slavnosti probíhaly od pátku 10. srpna do středy 15. srpna.
 

Právě se děje

Další zprávy