Královská smetánka na zahradní párty. Zářily Alžběta i Kate

královna Alžběta II. a Catherine, vévodkyně z Cambridge
Královna Alžběta II. na druhou zahradní párty začátkem června dorazila v kanárkovém kostýmku.
Královnu doprovodili její synové, princ Edward s manželkou Sophií a princ Charles s Camillou.
V kloboučku od Alexandera McQueena se objevila na párty Catherine, vévodkyně z Cambridge.
Na každou zahradní slavnost se sjede přes 10 tisíc návštěvníků.
Foto: Reuters, koláž Aktuálně.cz
jaz
11. 6. 2014 18:00
Britská královna Alžběta II. pořádala jednu z největších společenských událostí roku. Na zahradní párty v Buckinghamském paláci se sjely desetitisíce lidí, kteří doufali, že se s vladařkou setkají.

Londýn – Garden party je jednou z neformálních akcí královské rodiny, která se koná vždy třikrát za léto v Buckinghamském paláci a jednou v Holyroodhouse v Edinburghu.

Příchod královny vždy ohlásí slavnostní fanfára a členové královské rodiny prochází mezi seřazenými hosty, kteří mají možnost s kýmkoli z nich osobně promluvit. Královna se poté odebere do čajového stanu, kde následuje audience významných hostí i s vybraným občerstvením na švédských stolech.

Oslavy od ranních hodin

Zahradní párty je tradicí v britské monarchii už od roku 1860, kdy královna Viktorie zavedla pravidelné snídaně v odpoledních hodinách, na které si zvala hosty.

V rámci letošní zahradní párty také oslavil své 93. narozeniny manžel královny Alžběty II. princ Philip, který vítal návštěvníky i přestože byl po nedávné operaci ruky.

Vévodu z Edinburghu začali Britové oslavovat už od ranních hodin, kdy v Hyde Parku nedaleko Buckinghamu na jeho počest vypálili několik slavnostních salv z kanónu.

Řecký princ slavil narozeniny

Philip se narodil v roce 1921 na Korfu a nosil titul princ řecký a dánský až do konce listopadu 1947, kdy se oženil se současnou královnou Alžbětou. Sám je také následník na britský trůn, protože je zároveň pravnukem královny Viktorie.

Se svou ženou má čtyři děti, Charlese, Anne, Andrewa a Edwarda. Radost jim také dělá osm vnoučat a čtyři pravnoučata. Vévoda je oceňován za svou charitativní činnost, přestože ho mnozí podezřívají ze sympatií s nacismem.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy