Královská smetánka na zahradní párty. Zářily Alžběta i Kate

královna Alžběta II. a Catherine, vévodkyně z Cambridge
Královna Alžběta II. na druhou zahradní párty začátkem června dorazila v kanárkovém kostýmku.
Královnu doprovodili její synové, princ Edward s manželkou Sophií a princ Charles s Camillou.
V kloboučku od Alexandera McQueena se objevila na párty Catherine, vévodkyně z Cambridge.
Na každou zahradní slavnost se sjede přes 10 tisíc návštěvníků.
Foto: Reuters, koláž Aktuálně.cz
jaz
11. 6. 2014 18:00
Britská královna Alžběta II. pořádala jednu z největších společenských událostí roku. Na zahradní párty v Buckinghamském paláci se sjely desetitisíce lidí, kteří doufali, že se s vladařkou setkají.

Londýn – Garden party je jednou z neformálních akcí královské rodiny, která se koná vždy třikrát za léto v Buckinghamském paláci a jednou v Holyroodhouse v Edinburghu.

Příchod královny vždy ohlásí slavnostní fanfára a členové královské rodiny prochází mezi seřazenými hosty, kteří mají možnost s kýmkoli z nich osobně promluvit. Královna se poté odebere do čajového stanu, kde následuje audience významných hostí i s vybraným občerstvením na švédských stolech.

Oslavy od ranních hodin

Zahradní párty je tradicí v britské monarchii už od roku 1860, kdy královna Viktorie zavedla pravidelné snídaně v odpoledních hodinách, na které si zvala hosty.

V rámci letošní zahradní párty také oslavil své 93. narozeniny manžel královny Alžběty II. princ Philip, který vítal návštěvníky i přestože byl po nedávné operaci ruky.

Vévodu z Edinburghu začali Britové oslavovat už od ranních hodin, kdy v Hyde Parku nedaleko Buckinghamu na jeho počest vypálili několik slavnostních salv z kanónu.

Řecký princ slavil narozeniny

Philip se narodil v roce 1921 na Korfu a nosil titul princ řecký a dánský až do konce listopadu 1947, kdy se oženil se současnou královnou Alžbětou. Sám je také následník na britský trůn, protože je zároveň pravnukem královny Viktorie.

Se svou ženou má čtyři děti, Charlese, Anne, Andrewa a Edwarda. Radost jim také dělá osm vnoučat a čtyři pravnoučata. Vévoda je oceňován za svou charitativní činnost, přestože ho mnozí podezřívají ze sympatií s nacismem.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy