Královská smetánka na zahradní párty. Zářily Alžběta i Kate

královna Alžběta II. a Catherine, vévodkyně z Cambridge
Královna Alžběta II. na druhou zahradní párty začátkem června dorazila v kanárkovém kostýmku.
Královnu doprovodili její synové, princ Edward s manželkou Sophií a princ Charles s Camillou.
V kloboučku od Alexandera McQueena se objevila na párty Catherine, vévodkyně z Cambridge.
Na každou zahradní slavnost se sjede přes 10 tisíc návštěvníků.
Foto: Reuters, koláž Aktuálně.cz
jaz
11. 6. 2014 18:00
Britská královna Alžběta II. pořádala jednu z největších společenských událostí roku. Na zahradní párty v Buckinghamském paláci se sjely desetitisíce lidí, kteří doufali, že se s vladařkou setkají.

Londýn – Garden party je jednou z neformálních akcí královské rodiny, která se koná vždy třikrát za léto v Buckinghamském paláci a jednou v Holyroodhouse v Edinburghu.

Příchod královny vždy ohlásí slavnostní fanfára a členové královské rodiny prochází mezi seřazenými hosty, kteří mají možnost s kýmkoli z nich osobně promluvit. Královna se poté odebere do čajového stanu, kde následuje audience významných hostí i s vybraným občerstvením na švédských stolech.

Oslavy od ranních hodin

Zahradní párty je tradicí v britské monarchii už od roku 1860, kdy královna Viktorie zavedla pravidelné snídaně v odpoledních hodinách, na které si zvala hosty.

V rámci letošní zahradní párty také oslavil své 93. narozeniny manžel královny Alžběty II. princ Philip, který vítal návštěvníky i přestože byl po nedávné operaci ruky.

Vévodu z Edinburghu začali Britové oslavovat už od ranních hodin, kdy v Hyde Parku nedaleko Buckinghamu na jeho počest vypálili několik slavnostních salv z kanónu.

Řecký princ slavil narozeniny

Philip se narodil v roce 1921 na Korfu a nosil titul princ řecký a dánský až do konce listopadu 1947, kdy se oženil se současnou královnou Alžbětou. Sám je také následník na britský trůn, protože je zároveň pravnukem královny Viktorie.

Se svou ženou má čtyři děti, Charlese, Anne, Andrewa a Edwarda. Radost jim také dělá osm vnoučat a čtyři pravnoučata. Vévoda je oceňován za svou charitativní činnost, přestože ho mnozí podezřívají ze sympatií s nacismem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy