Arnold, Belmondo, De Niro. Kteří herci dabují slavné hvězdy?

Foto: Hermína/Jupiter Communications
Petra Jansová Petra Jansová
26. 3. 2014 6:30
Kdo pravidelně propůčuje hlas zahraničním hvězdám? Kdo byl za svůj výkon oceněnen prestižní Cenou Františka Filipovského?

Praha - Dabování má v naší zemi dlouholetou tradici. Poprvé se dabingu ujal inženýr Miroslav Gebert, který českou řečí opatřil americký snímek "Na stopě" už v roce 1933. Za dalších 16 let bylo založeno Studio pro úpravu zahraničních filmů, předchůdce dnešního Barrandov studio dabing.

Od roku 1996 se každoročně udělují Ceny Františka Filipovského za nejlepší výkony. 

Kromě České republiky se dabing ujal i v dalších evropských zemích (Francie, Itálie nebo Německo). V severských zemích dávají naopak předsnost titulkům a dabovány jsou zde pouze dětské filmy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy