Arnold, Belmondo, De Niro. Kteří herci dabují slavné hvězdy?

Arnold, Belmondo, De Niro. Kteří herci dabují slavné hvězdy?
Taťjana Medvecká propůjčila svůj hlas Susan Sarandon, mimo jiné i ve filmu Thelma a Louise (1991). Za tento dabing získala Cenu Františka Filipovského.
V dabingovém repertoáru Pavla Soukupa najdeme mnoho drsných mužů. Od Sylvestra Stallona, Bruce Willise až k bývalému guvernérovi Kalifornie, Arnoldu Schwarzeneggerovi. Tomu propůjčil hlas například ve filmu Komando nebo Terminátor.
Simona Stašová vystupuje v divadle, rozhlase, v televizi a věnuje se i dabingu. Její hlas je nejčastěji spojován s Barbrou Streisand.
Veronika Freimanová dabovala například Cher ve filmu Čarodějky z Eastwicku (1987).
Foto: Hermína/Jupiter Communications
Petra Jansová Petra Jansová
26. 3. 2014 6:30
Kdo pravidelně propůčuje hlas zahraničním hvězdám? Kdo byl za svůj výkon oceněnen prestižní Cenou Františka Filipovského?

Praha - Dabování má v naší zemi dlouholetou tradici. Poprvé se dabingu ujal inženýr Miroslav Gebert, který českou řečí opatřil americký snímek "Na stopě" už v roce 1933. Za dalších 16 let bylo založeno Studio pro úpravu zahraničních filmů, předchůdce dnešního Barrandov studio dabing.

Od roku 1996 se každoročně udělují Ceny Františka Filipovského za nejlepší výkony. 

Kromě České republiky se dabing ujal i v dalších evropských zemích (Francie, Itálie nebo Německo). V severských zemích dávají naopak předsnost titulkům a dabovány jsou zde pouze dětské filmy.

 

Právě se děje

před 17 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy