FOTO Kate a George se loučí, Australané si je zamilovali

Královská rodina se loučí.
Vévodkyně Catherine navštívila s manželem, princem Williamem, městečko Elizabeth nedaleko Adelaide v Austrálii.
Vévodkyně Catherine
Královský pár se dočkal originálního přivítání.
Vévodkyně Catherine
Foto: Reuters
ČTK / jaz
25. 4. 2014 12:00
Návštěva prince Williama, vévodkyně Kate a malého prince George zvýšila oblibu britské monarchie v Austrálii.

Sydney – Královský pár s osmiměsíčním synem právě absolvuje devítidenní cestu po Austrálii, během které jsou středem pozornosti médií i nadšeného davu, jež je všude vítá.

Zájem poutá také garderoba vévodkyně, která s sebou na cesty bere i svou stylistku. Kate ale musí při volbě šatníku dbát na mnohem víc věcí, než jsou barva a velikost, píše agentura DPA. Jedním z pravidel, které musí Catherine dodržovat je výběr šatů od návrháře pocházejícího z dané země a musí se také hodit k dané příležitosti.

Katin koncept ale zjevně funguje. V Austrálii nadšení pro monarchii dlouho nebylo tak silné jako nyní, při návštěvě mladého a pohledného páru.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy