FOTO: Tady vám vedro nebude. 25 tipů, kde se zchladit

FOTO: Tady vám vedro nebude. 25 tipů, kde se zchladit
Ochladit se lze například v nejrůznějších systémech podzemních chodeb. Nejrozsáhlejší podzemí se nachází pod Znojmem. Rozlehlý labyrint podzemních chodeb a sálů byl vybudován mezi 14. a 15. stoletím jako ochrana obyvatel při obléhání města.
Labyrint pod Zelným trhem a mincmistrovský sklep v Brně. Zdejší sklepy vznikaly pod jednotlivými domy od středověku po novověk, sloužily k uchovávání potravin i jako úkryt během válek. Původně nebyly propojeny. Na obrázku alchymistická kuchyně, jež je součástí labyrintu.
A když už jsme v Brně, resp. pod Brnem - nachází se tu i místo, kde vám bude přímo přebíhat mráz po zádech. Brněnská kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Kostnice byla znovuobjevena až roku 2001, přes 50 tisíc kosterních pozůstatků z ní činí druhou největší v Evropě.
Své historické podzemí má také Plzeň. Najdeme v něm i mlýnská kola či studny.
Foto: janina cz, Wikimedia Commons
Magazín Magazín, hrz
Aktualizováno 17. 6. 2022 0:00
Venku i doma je vedro a vy nevíte, kam jít? Existuje stále dost míst, kde je pěkný chládek. A nemusíte se kvůli tomu nechat zavírat do vězení.

Mnozí Češi kvůli vedru i přes čas dovolených a prázdnin raději sedí doma, jiní zvolí dobrovolné opékání "zaživa" na koupalištích. Ovšem i v tropických teplotách existují zaručená místa, kde vám bude spíše chladno - podzemní chodby, katakomby, jeskyně, tvrze, doly a další prastaré vymoženosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády. Celkově jsou zásobníky v Česku naplněné asi ze dvou třetin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy