FOTO Tady vám vedro nebude. 25 tipů, kde se zchladit

FOTO Tady vám vedro nebude. 25 tipů, kde se zchladit
Ochladit se lze například v nejrůznějších systémech podzemních chodeb. Nejrozsáhlejší podzemí se nachází pod Znojmem. Rozlehlý labyrint podzemních chodeb a sálů byl vybudován mezi 14. a 15. stoletím jako ochrana obyvatel při obléhání města.
Labyrint pod Zelným trhem a mincmistrovský sklep v Brně. Zdejší sklepy vznikaly pod jednotlivými domy od středověku po novověk, sloužily k uchovávání potravin i jako úkryt během válek. Původně nebyly propojeny. Na obrázku alchymistická kuchyně, jež je součástí labyrintu.
A když už jsme v Brně, resp. pod Brnem - nachází se tu i místo, kde vám bude přímo přebíhat mráz po zádech. Brněnská kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Kostnice byla znovuobjevena až roku 2001, přes 50 tisíc kosterních pozůstatků z ní činí druhou největší v Evropě.
Své historické podzemí má také Plzeň. Najdeme v něm i mlýnská kola či studny.
Foto: janina cz, Wikimedia Commons
Magazín Magazín, hrz
14. 8. 2015 14:21
Venku i doma je vedro a vy nevíte kam jít? Existuje stále dost míst, kde je pěkný chládek. A nemusíte se kvůli tomu nechat zavírat do vězení.

Obrazem - Mnozí Češi kvůli vedru i přes čas dovolených a prázdnin raději sedí doma, jiní zvolí dobrovolné opékání "zaživa" na koupalištích. Ovšem i v tropických teplotách existují zaručená místa, kde vám bude spíše chladno - podzemní chodby, katakomby, jeskyně, tvrze, doly a další prastaré vymoženosti.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy