FOTO Íránky se tajně fotí bez hidžábu. Riskují tak vězení

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
15. 5. 2014 8:00
Stránku založila íránská novinářka, ženy na Facebook nahrávají své fotky a vyjadřují názory na politická nařízení v zemi.
Foto: Facebook / Stealthy Freedoms of Iranian Women

Teherán – Na Facebooku vznikla stránka s názvem Stealthy Freedoms of Iranian Women, kde se ženy íránské národnosti podporují tím, že sdílejí své tajně pořízené snímky, na kterých odhodily pokrývky hlavy.

V Íránu už totiž více jak 30 let není dovoleno opouštět dům bez šátku na hlavě. Jak je patrné z facebookové stránky, která byla založena na začátku května, ženy chtějí právo svobodně se rozhodnout a vybírat si vlastní oblečení. Omezující nařízení pak označují za čistě politické.

"Překypovala jsem štěstím, když jsem cítila vítr ve vlasech, aniž by mě někdo kolem varoval, abych se náležitě zakryla," napsala jedna z žen, která se také podělila s ilegálně pořízenou fotografií bez šátku.

Odvážné přispěvatelky pak k fotkám dodávají i své osobní příběhy, které dokreslují nelehký život Íránek.

"Doufám v den, kdy všechny ženy mé národnosti ochutnají svobodu těla i duše," napsala na sociální síť další žena.

Za stránkou stojí politická novinářka Masiha Alinejad, která žije v současné době ve Velké Británii. Myšlenku na založení této komunity dostala poté, co se sama vyfotila bez hidžábu a její fotku sdílely tisíce lidí.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy