FOTO Íránky se tajně fotí bez hidžábu. Riskují tak vězení

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
15. 5. 2014 8:00
Stránku založila íránská novinářka, ženy na Facebook nahrávají své fotky a vyjadřují názory na politická nařízení v zemi.
Foto: Facebook / Stealthy Freedoms of Iranian Women

Teherán – Na Facebooku vznikla stránka s názvem Stealthy Freedoms of Iranian Women, kde se ženy íránské národnosti podporují tím, že sdílejí své tajně pořízené snímky, na kterých odhodily pokrývky hlavy.

V Íránu už totiž více jak 30 let není dovoleno opouštět dům bez šátku na hlavě. Jak je patrné z facebookové stránky, která byla založena na začátku května, ženy chtějí právo svobodně se rozhodnout a vybírat si vlastní oblečení. Omezující nařízení pak označují za čistě politické.

"Překypovala jsem štěstím, když jsem cítila vítr ve vlasech, aniž by mě někdo kolem varoval, abych se náležitě zakryla," napsala jedna z žen, která se také podělila s ilegálně pořízenou fotografií bez šátku.

Odvážné přispěvatelky pak k fotkám dodávají i své osobní příběhy, které dokreslují nelehký život Íránek.

"Doufám v den, kdy všechny ženy mé národnosti ochutnají svobodu těla i duše," napsala na sociální síť další žena.

Za stránkou stojí politická novinářka Masiha Alinejad, která žije v současné době ve Velké Británii. Myšlenku na založení této komunity dostala poté, co se sama vyfotila bez hidžábu a její fotku sdílely tisíce lidí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy