FOTO Íránky se tajně fotí bez hidžábu. Riskují tak vězení

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
15. 5. 2014 8:00
Stránku založila íránská novinářka, ženy na Facebook nahrávají své fotky a vyjadřují názory na politická nařízení v zemi.
Foto: Facebook / Stealthy Freedoms of Iranian Women

Teherán – Na Facebooku vznikla stránka s názvem Stealthy Freedoms of Iranian Women, kde se ženy íránské národnosti podporují tím, že sdílejí své tajně pořízené snímky, na kterých odhodily pokrývky hlavy.

V Íránu už totiž více jak 30 let není dovoleno opouštět dům bez šátku na hlavě. Jak je patrné z facebookové stránky, která byla založena na začátku května, ženy chtějí právo svobodně se rozhodnout a vybírat si vlastní oblečení. Omezující nařízení pak označují za čistě politické.

"Překypovala jsem štěstím, když jsem cítila vítr ve vlasech, aniž by mě někdo kolem varoval, abych se náležitě zakryla," napsala jedna z žen, která se také podělila s ilegálně pořízenou fotografií bez šátku.

Odvážné přispěvatelky pak k fotkám dodávají i své osobní příběhy, které dokreslují nelehký život Íránek.

"Doufám v den, kdy všechny ženy mé národnosti ochutnají svobodu těla i duše," napsala na sociální síť další žena.

Za stránkou stojí politická novinářka Masiha Alinejad, která žije v současné době ve Velké Británii. Myšlenku na založení této komunity dostala poté, co se sama vyfotila bez hidžábu a její fotku sdílely tisíce lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy