Obrazem: Botasky slaví 66 let. Nosili je Zátopek i Čáslavská

Ilustrační foto
Botana, která se v 60. letech přejmenovala na Botas, vznikla 4. července 1949. Firma, založená na staleté tradici ševcovského řemesla se ve svých počátcích specializovala především na výrobu pánské obuvi.
Sportovní obuv se ve Skutči začala vyrábět v roce 1962.
O rok později se firma přejmenovala, z Botany se stal BOTAS. Název vznikl spojením dvou slov BOTA-Sportovní nebo BOTA-Skuteč.
Takto vypadaly botasky v roce 1964.
Foto: Botas 66
Petra Jansová Petra Jansová
12. 8. 2015 16:03
Botasky slaví letos symbolické 66. výročí. Jak vypadaly legendární boty v době svého vzniku a jak vypadají dnes?

Praha – Legendární "botaska" oslaví letos symbolické 66. výročí. Designéři Jan Kloss a Jakub Korouš, kteří se před pár lety zasloužili o navrácení značky do povědomí Čechů, proto navrhli speciální výroční model.

Černá barva boty podle nich odkazuje na důstojné stáří značky, duhové prošívání a stříbrné detaily pak reprezentují mladistvý vzhled.

Botaska je pro Klosse a Korouše především synonymem tradičního českého produktu. "Není podle mě tolik domácích značek či výrobků, které přežily z předrevolučních dob a stále mají co říct a ukrývají v sobě takový potenciál," tvrdí Jan Kloss.

S respektem proto přistupují i k samotnému tvaru boty. "Jedná se o nadčasový design s léty osvědčenou konstrukcí, která obsahuje přesně ty části, které má. Nic tam není navíc ani tam nic nechybí. Naše zásahy jsou tedy spíš kosmetického či funkčního rázu," dodávají.

V Praze bude rovněž ve čtvrtek 13. srpna otevřen již druhý obchod Botas 66, na jehož interiéru pracovali designéři studia deFORM Václav Mlynář a Jakub Polág.
Podívejte se do fotogalerie, jak vypadala slavná česká bota před 50 lety a jak vypadá dnes.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy