FOTO Finalisté Eurovize 2015: Najde se nová Conchita Wurst?

Måns Zelmerlöw
Soutěž Eurovize se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Loni vítězství rakouského travesti zpěváka Thomase Neuwirtha, vystupujícího pod uměleckým jménem Conchita Wurst, sledovalo asi 180 milionů televizních diváků v 45 zemích.
Pěvecké duo Maraaya tvoří zpěvačka Marjetka Vovk a producent Aleš Vovka (Raay) vzniklo v roce 2014, tehdy bodovalo single Lovin' v dance a iTunes hitparádách v Belgii, Německu, Itálii a ve Slovinsku. Svou zemi reprezentovali písní Here For You. (Slovinsko)
Reprezentovat svou zemi na Eurovizi bylo pro francouzskou zpěvačku Lisu Angell snem už od jejích osmi let. Zabodovala s písní N’oubliez Pas (Nezapomeň), kterou napsal bratr jednoho z komerčně nejúspěšnějších francouzských skladatelů Robert Goldman. (Francie)
Izraelský zpěvák Guedj, který se narodil v Paříži, vystoupil ve Vídni s písní Golden Boy. Je to vůbec poprvé, co soutěžící z Izraele zpíval v angličtině. (Izrael)
Foto: Reuters
pej
23. 5. 2015 10:45
Jubilejní šedesátý ročník pěvecké soutěže Eurovision zná své finalisty. Podívejte se, kdo má šanci dnes večer vyhrát.

Vídeň - Do sobotního finále šedesátého ročníku pěvecké soutěže Eurovision Song Contest se probojovali zástupci ze sedmadvaceti evropských zemí a Austrálie. Mezi favorizované patří soutěžící ze Švédska, Ruska a Itálie.

Marta Jandová a Václav Noid Bárta v semifinále neuspěli.

Finálový večer bude vysílat v přímém přenosu Česká televize.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy