FOTO Dvacet věcí, které jste nevěděli o zimě

FOTO Dvacet věcí, které jste nevěděli o zimě
BRUSLE. Sloveso „bruslit" zřejmě pochází od "brousit". V němčině zrovna tak "schleifen" znamená "brousit" i "smýkat" či přeneseně "bruslit". Ostatně dodnes zejména u malých dětí používaným bruslím na kličku, které jdou připevnit k botě, se říkalo a leckde ještě říká "šlajfky".
BŘEZEN. Název měsíce březen je odvozen od bříz, neboť se jedná o dobu, kdy raší břízy.
BUNDA. Slovo "bunda" má něco společného třeba s debrecínkou, čabajkou, segedínem... Stejně jako tyto výrazy i bunda pochází z maďarštiny. "Bunda" znamená v maďarštině druh kožichu. Odtud se pak výraz rozšířil do dalších jazyků.
ČEPICE. Čepice má stejný základ jako čapka, kápě či kapuce. Vše odvozeno od latinského slova "cappa", značícího "druh pokrývky hlavy".
Foto: Thinkstock
hrz
17. 2. 2015 9:30
Víte, jak vznikla slova chumelenice, plískanice či metelice? A proč nám visí ze střechy "rampouch"?

Praha - Víte, proč se únoru říká únor, sněhu sníh, lyžím lyže či rampouchu rampouch?

Pojďte se s námi vydat do světa etymologie a jazykovědy. Zjistíte, že v měsíci, kdy se noří led, chodíte na tom, co lepí, a nad vámi visí to, co kape.

Po roční pauze konečně zažíváme alespoň na horách tu pravou zimu. Pojďme si zalistovat Českým etymologickým slovníkem od Jiřího Rejzka (Leda, 2001) a zjistit, co to vlastně je rampouch, chumelenice nebo plískanice.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ve věku 92 let zemřela někdejší televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Další zprávy