FOTO Dvacet věcí, které jste nevěděli o zimě

FOTO Dvacet věcí, které jste nevěděli o zimě
BRUSLE. Sloveso „bruslit" zřejmě pochází od "brousit". V němčině zrovna tak "schleifen" znamená "brousit" i "smýkat" či přeneseně "bruslit". Ostatně dodnes zejména u malých dětí používaným bruslím na kličku, které jdou připevnit k botě, se říkalo a leckde ještě říká "šlajfky".
BŘEZEN. Název měsíce březen je odvozen od bříz, neboť se jedná o dobu, kdy raší břízy.
BUNDA. Slovo "bunda" má něco společného třeba s debrecínkou, čabajkou, segedínem... Stejně jako tyto výrazy i bunda pochází z maďarštiny. "Bunda" znamená v maďarštině druh kožichu. Odtud se pak výraz rozšířil do dalších jazyků.
ČEPICE. Čepice má stejný základ jako čapka, kápě či kapuce. Vše odvozeno od latinského slova "cappa", značícího "druh pokrývky hlavy".
Foto: Thinkstock
hrz
17. 2. 2015 9:30
Víte, jak vznikla slova chumelenice, plískanice či metelice? A proč nám visí ze střechy "rampouch"?

Praha - Víte, proč se únoru říká únor, sněhu sníh, lyžím lyže či rampouchu rampouch?

Pojďte se s námi vydat do světa etymologie a jazykovědy. Zjistíte, že v měsíci, kdy se noří led, chodíte na tom, co lepí, a nad vámi visí to, co kape.

Po roční pauze konečně zažíváme alespoň na horách tu pravou zimu. Pojďme si zalistovat Českým etymologickým slovníkem od Jiřího Rejzka (Leda, 2001) a zjistit, co to vlastně je rampouch, chumelenice nebo plískanice.

 

Právě se děje

Další zprávy