FOTO "Příští stanice Řevnice." Tak spisovatelé předčítali ve vlaku.

FOTO "Příští stanice Řevnice." Tak spisovatelé předčítali ve vlaku.
V horním patře tohoto vagonu probíhá autorské čtení, informuje na každé zastávce dívka s cedulí. Studenti ze  Střední a Vyšší odborné školy reklamní a umělecké tvorby akci spoluorganizují a zároveň ji mají jak učební látku - natáčí, filmují a připravují z ní výstup.
Spisovatel Tomáš Zmeškal, původem z Konga, a spisovatel, režisér a scenárista Pavel Göbl vystoupili v Nymburce z vlaku od Prahy a čekají na vlak od Kolína, v němž má pokračovat jejich předčítání. "Lidé jsou příjemně překvapeni, co se děje," říká Zmeškal.
Ke dvojici autorů se připojil muž s oranžovou jezdící taškou plnou svých svépomocí vydaných knih. "Proč vy jste mezi spisovateli a já ne?!" dorážel na Tomáše Zmeškala a Pavla Göbla. "Jedenáct knih jsem napsal!"
Tomáš Zmeškal četl ukázky ze své knihy Sokrates na rovníku. Líčil v ní, jak v Kinshase bylo 36 stupňů. Přítomným posluchačům to po teplém létě nepřipadalo jako nějaká extra teplota.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 9. 2015 14:32
Cílem festivalu Čtení ve vlaku je přivést literaturu a její autory k cestujícím a ukázat, jak je možné si zpříjemnit cestování.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy