FOTO: Malé, ale bohaté. Tak se žije v Lichtenštejnsku

FOTO: Malé, ale bohaté. Tak se žije v Lichtenštejnsku
Na svazích alpského pohoří se rozkládá Lichtenštejnské knížectví. A dodnes mu také vládnou Lichtenštejnové, což je světová rarita. Vládnou z tohoto hradu z 16. století, novodobě přestavěného na zámek.
Lichtenštejnové jsou velmi bohatým rodem. Kdo je zvyklý z některých českých zámků, že si s paní šlechtičnou poklábosí v zahradě, bude zklamán. Celý komplex i okolí jsou posety cedulkami "Vstup zakázán!" či "Žádné návštěvy zámku!"
Turisté s piknikovými taškami tak posedávají v lese nad zámkem či u parkoviště.
Veškerá výkonná moc je soustředěna ve Vaduzu na jedné hlavní třídě. Radnice se sousoším "Tre Cavalli" od švýcarského sochaře Naga Arnoldiho.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 8. 2015 19:00
Lichtenštejnsko patří k nejmenším a nejbohatším státům světa. Je to tu samá banka a obchody s luxusním zbožím.

Fotogalerie - V celém Lichtenštejnsku žije tolik obyvatel jako v Třinci nebo České Lípě, tedy něco přes 37 tisíc. Rozkládá se na pouhých 160 km2, a to ještě velkou část plochy zabírají hory, louky, vinice a řeka. 

Lichtenštejnsko však rozhodně není nevýznamným státem, a to zejména díky svému bankovnímu sektoru a finančním službám. Najdete tu nespočet bank, muzeí a moderního umění, také obchody s luxusním zbožím či salony krásy, smíšené zboží nebo krámek pro kutily tu rozhodně nehledejte.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy