FOTO: Malé, ale bohaté. Tak se žije v Lichtenštejnsku

Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 8. 2015 19:00
Lichtenštejnsko patří k nejmenším a nejbohatším státům světa. Je to tu samá banka a obchody s luxusním zbožím.

Fotogalerie - V celém Lichtenštejnsku žije tolik obyvatel jako v Třinci nebo České Lípě, tedy něco přes 37 tisíc. Rozkládá se na pouhých 160 km2, a to ještě velkou část plochy zabírají hory, louky, vinice a řeka. 

Lichtenštejnsko však rozhodně není nevýznamným státem, a to zejména díky svému bankovnímu sektoru a finančním službám. Najdete tu nespočet bank, muzeí a moderního umění, také obchody s luxusním zbožím či salony krásy, smíšené zboží nebo krámek pro kutily tu rozhodně nehledejte.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy