Adam Ondra zdolal v USA nejtěžší stěnu světa. Český lezec překonal hranice možného, žasne Amerika

Adam Ondra za pouhých osm dní přelezl nejtěžší stěnu světa Dawn Wall v Yosemitském národním parku.
Po osmi dnech, v úterý 21. listopadu v 0:30 našeho času, Adam Ondra přelezl nejtěžší stěnu světa, Dawn Wall. Ukončil tak teprve druhý volný přelez této cesty na světě. Rychlost, s jakou Adam postupoval, byla i vzhledem k tomu, že je na velkých stěnách trochu nováčkem a v Yosemitech lezl vůbec poprvé, mezi lezeckou komunitou považována za senzační.
Adam Ondra po sestupu z Dawn Wall do údolí. "Vrcholem mé lezecké kariéry by mohlo být, že bych Dawn Wall vylezl za 24 hodin.
Adam Ondra čtyři lanové délky pod vrcholem, tedy cca 200–250 metrů před cílem, dvě hodiny před zdárným dokončením stěny. "Výškově už to moc není, ale na konci je nepříjemný traverz."
Jen pro zajímavost, zatím jediný přelez stěny loni absolvovali dva Američané – Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson. V Yosemitech se připravovali sedm let a přelez jim trval 19 dní.
Foto: Pavel Blažek
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 23. 11. 2016 11:40
Sportovní lezec Adam Ondra za pouhých osm dní přelezl nejtěžší stěnu světa Dawn Wall v Yosemitském národním parku. Obávaný takřka kolmý útvar v masivu El Capitan vylezl sám jen s jističem a volným přelezem. Navíc zvolil náročnou variantu "jedním tahem", strávil tedy celý pokus ve stěně, stovky metrů nad zemí. Je teprve druhý, komu se to podařilo, navíc dobu přelezu zkrátil o 11 dní. Výstup s napětím sledovala americká média, jeho styl a rychlost považují za překonání hranic možného. Ondra přirovnal povrch stěny k žiletkám a nechal se slyšet, že na Dawn Hall nechal nejen hodně sil, ale také hodně kůže.
 

Právě se děje

před 42 minutami

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy